Днес – 15 септември, 64 841 записани първокласници в страната ще прекрачат прага на класните стаи за новата учебна 2015/2016 година са. Общо учениците от първи до XII клас пък са 757 969. От тях в дневна форма на обучение са 721 707 ученици, на които ще преподават 68 891 учители, обяви министърът на образованието и науката проф. Тодор Танев. 725 са първокласниците в община Казанлък, 8283 е общият брой на учениците в местните училища. Без проблеми започва новата учебна година в 27 общински и държавни училища на територията на общината. Учебният процес е обезпечен, осигурени са всички необходими учебници и пособия за началото на годината.
Министър Танев заяви, че готовност за започване на новата учебна година има във всичките 2564 училища в страната, като изрази увереност, че са завършили ремонтите и в тези 57 училища, в които те продължаваха преди първия учебен ден.
Осигурени са и безплатните учебници от първи до седми клас в училищата, като за новата учебна година са преработени букварът за първи клас и учебникът по „Човек и общество“ за четвърти клас.
По традиция преди първия учебен ден вече са ясни и датите за организирането на националното външно оценяване в седми клас. На 18 май 2016 г. ще се състоят държавният зрелостен изпит по български език и литература /БЕЛ/ в 12-и клас и националното външно оценяване по БЕЛ в седми клас. На 20 май е насрочен вторият държавен зрелостен изпит в 12-и клас и външното оценяване по математика в седми клас.
Матурите в XII през май 2016 г. вече ще са на модули
През новата учебна година ръководството на образователното министерство предприема мерки, за да се спре с изнасянето на информация от държавните зрелостни изпити в XII клас и с преписването на тях. Затова матурата по български език и литература (БЕЛ) в XII клас през май 2016 г. ще бъде разделена на три модула, съобщи заместник-министърът на образованието Ваня Кастрева.
Сега зрелостниците по БЕЛ се явяват на тест с 41 въпроса, като 41-ият от тях е за написването на интерпретативно съчинение или есе по зададена тема.
По повод на т. нар. мъртви души в училищата „продължавам да държа на криминализирането или на по-специалното вписване в Наказателния кодекс на тези случаи“, обяви министър Танев. Според него една от мерките срещу фиктивното записване на ученици е чрез намаляване на броя на учениците, необходими за запълване на паралелките.
В повечето училища са необходими минимум 18 ученици, за да се запълни една училищна паралелка. Ще се опитаме да сведем малко този брой на учениците, за да бъде той легитимен, но въпросът е финансов и е необходимо съгласуване с Министерството на финансите, обясни министър Танев.
След голямата учителска стачка през есента на 2007 г. училищата се финансират чрез делегирани бюджети, като получават средства по единните разходни стандарти за издръжка на учениците. Средният стандарт за ученик е около 1400 лева годишно.
Източник: БТА