България
Трима съдии с обвинения за злоупотреби по европрограма
Прокуратурата предаде на съд осем души, сред които трима съдии, за нарушение на проект по Оперативна програма „Административен капацитет“ (ОПАК), съобщиха от държавното обвинение.
Военно-окръжна прокуратура – София повдигна обвинения на полк. Петко Петков, бивш председател на Военно-апелативен съд – София, ген. Веселин Пенгезов, бивш председател на Апелативен съд – София и Военно-апелативен съд – София, полк.Владимир Димитров, бивш зам.-председател на Военно-апелативния съд.
Обвиния са повдигнати още и на бившия ръководител на дирекция ОПАК към Министерството на финансите Мария Дивизиева и на лицата Атина Мавридис, Петя Гергова, Людмил Симеонов и Крум Симеонов.
Според прокуратурата Петков е декларирал невярна информация за изпълнението на проект за изграждането на информационна система във военните съдилища. Проектът е финансиран безвъзмездно със средства на Европейския съюз.
Неверните сведения, които той подал пред Управителния орган на ОПАК в Министерството на финансите са свързани с начина на провеждане на процедурата по избор на изпълнители на проекта. Петков е обвинен в качеството на извършител, а останалите – като помагачи.
След съгласуване с бившия ръководител на Дирекция ОПАК – Мария Дивизиева, по указание на ген. Пенгезов, останалите привлечени към наказателна отговорност са оформили документация със задна дата за проведени процедури по Закона за обществените поръчки във връзка с избора на изпълнители по проекта, макар такива да не са провеждани.
Полк. Петков и ген. Пенгезов са обвинени и за това, че в периода 19 -21.10.2009 г. в съучастие са присвоили сума в размер на 42 217 лв., получена като възнаграждение за изпълнител, по същия проект на ОПАК – престъпление по чл. 202, ал.2, т.1, вр. чл. 201, вр. чл. 26, ал. 1 от НК.
Ген. Пенгезов е обвинен и в престъпление по служба за сключени в периода 28.10.2008 – 09.06.2009 г. граждански договори с IT-специалисти по същия проект, в нарушение на разпоредбите на ЗОП – престъпление по чл. 387, ал. 2, пр. 1, вр. ал.1 НК.
Ген. Пенгезов е бил председател на ВоАС за периода 25.05.2004 г. – 08.06.2009 г., а от 09.06.2009 г. е председател на САС. Отстранен е от длъжност на 15.05.2014 г. във връзка с настоящото наказателно производство.
Полк. Петър Петков е бил заместник-председател на ВоАС в периода 13.12.2004 г. – 25.05.2009 г. , а от 9.06.2009 г. е негов председател. Отстранен е от длъжност във връзка с настоящето наказателно производство на 15.05.2014 г.
Полк. Владимир Димитров е бил председател на Военен съд – София в периода 25.05.1998 г. – 06.10.2004 г. Той е заместник – председател на ВоАС от 01.07.2009 г., а от 07.07.2014 г. до 18.12.2014 г. е и.ф. административен ръководител – председател на ВоАС.
OFFNews
България
Започва тестването на системата BG-ALERT за разпространение на съобщения за извънредни ситуации и бедствия

Започва тестването на системата BG-ALERT за разпространение на съобщения за предупреждение на населението за извънредни ситуации и бедствия. Това се посочва в сайта на BG-ALERT.
Първата област, в която ще бъде тествана системата, е Габрово. Днес, в диапазона межди 12:00 часа и 12:30 часа, гражданите с мобилни телефони, които поддържат технологията Cell Broadcast, ще получат известия чрез звуков сигнал и текстово съобщение. Тестовото съобщение ще бъде получено без значение в какъв режим са телефоните и на кой мобилен оператор. Потребителите ще могат да изключат сигнала, когато го получат.
При реално възникнало събитие, в съобщението за предупреждение, което ще получават гражданите, ще има линк, който насочва към сайта на BG-ALERT, където ще се помества допълнително информация.
След област Габрово в тестове ще се проведат както следва:
- на 14 ноември в областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен
- на 15 ноември в областите Велико Търново, Разград, Русе и Силистра
- на 16 ноември в областите Варна, Добрич, Търговище и Шумен
- на 21 ноември в областите Бургас, Сливен, Стара Загора и Ямбол
- на 22 ноември в областите Благоевград, Кюстендил, Перник, София и Софийска област
- на 23 ноември в областите Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Смолян и Хасково
Предвижда се на 29 ноември да се проведе национален тест в страната.
Поради спецификата на информационните системи е възможно на някои телефони като заглавие на прозореца, където се визуализират, съобщенията да пише – „Сигнал от президента“/“Presidential alert“. От Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ уточняват, че сигналът няма връзка с Президентската институция, а текстът е заложен от производителите на операционните системи.
Целта на тестовете е проверка функционирането на системата и населението да придобие представа за съобщенията и съпътстващото ги поведение на мобилните устройства.
Системата BG-ALERT допълва националната система за ранно предупреждение и оповестяване. В момента се изготвя наредба за работата и използването на системата BG-ALER като се очаква в началото на следващата година се очаква тя да започне да работи официално.
България
Галина Стоянова: Разчитам мостовете да не се рушат, а да свързват казанлъчани

България
Признание за Галина Стоянова от 61-ва Стрямска механизирана бригада

България
ГЕРБ е първа политическа сила в Казанлък

„С изборен резултат от 29,95% ГЕРБ е първа политическа сила в община Казанлък и, спрямо последните избори, партията вдига процентния си резултат с 4%”, това заяви на пресконференция председателят на предизборния щаб Борис Кърчев.
При избирателна активност от 40,74% ГЕРБ в града на розите получава над 6000 гласа, което й отрежда и първото място по брой съветници в Общинския съвет – 12 мандата. „Видно от резултатите ни, хората в града и останалите населени места в общината виждат, че работим и искат това развитие да продължи”, уточни Кърчев, който бе категоричен, че на балотажа в неделя кандидатът за кмет на Общината Галина Стоянова ще спечели изборите.
„Нека на 05.11. хората да направят прагматичния и разумен избор и да гласуват доверие именно на човека, който 12 години доказа, че може да развива устойчиво и в перспектива казанлъшката община. Защото Галина Стоянова доказа точно това – сигурно развитие и устойчиво надграждане. Тя няма да се учи тепърва как да управлява, а ще продължи да надгражда постигнатото през трите си мандата”, мотивира се Илиана Жекова от предизборния щаб на ГЕРБ – Казанлък. Към нейните думи се присъедини и Николай Златанов, който призова жителите на общината в неделния ден на балотажа да подкрепят Галина Стоянова за кмет на Община Казанлък с № 7 в бюлетината.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Пресцентър на ПП ГЕРБ – Казанлък
България
В 7 населени места ГЕРБ-Казанлък печели кметските избори на първи тур

Кандидатите за кметове, издигнати от ПП ГЕРБ, в 7 населени места в общината, печелят изборите още на първи тур. Това са: с Дунавци, с. Кънчево, с. Розово, с. Ясеново, с. Средногорово, с. Горно Изворово, гр. Шипка. В други пет населени места кандидат-кметовете отиват на балотаж. Такъв е случаят със село Овощник, където Дамян Цанев, за когото са гласували 36,24% от хората, води пред опонента си. В гр. Крън Пламен Георгиев също отива на балотаж. Неговият резултат е 31,97% или 405 гласа. На втори тур срещу опонента си ще се изправи и кандидатът за кмет от ГЕРБ за село Шейново Петко Петков, за когото са гласували 212 души или това са 31,59%. Зина Трифонова също ще се яви на втори тур за кмет на село Копринка, след като за нея гласуваха 49,55% от хората. По същия начин стои и въпросът с кмета на Бузовград, който жителите също ще избират на балотаж. Кандидатът от ГЕРБ Петър Петров е подкрепен от 49,59 % гласували жители.
В следващите четири години село Дунавци ще се управлява от Дончо Гунев, който изпревари опонента си и му се довериха 50,18% от гласувалите. В с. Кънчево своя втори мандат ще кара Стойно Стойнов, който получи доверието на 57,38% от гласувалите. Досегашният кмет на с. Ясеново също ще продължи третия си мандат. За Пламен Вълев са гласували 56,94% от хората. В Средногорово жителите са си избрали отново кмета Илиян Илиев, който ще ръководи селото за трети пореден път. Подкрепили са го със 108 гласа или 73,47%. В село Горно Изворово Теодора Рабошева получава 67,79% и продължава своя втори мандат.
Село Розово и град Шипка се оказаха двете населени места, в които никой не се осмели да се изправи в изборната битка срещу досегашните кметове Венцислав Колев и Василка Панайотова. За Колев, да продължи втори мандат, са гласували 95% от розовци, а за Панайотова, за да започне трети мандат, в гр. Шипка – 90,22% от гласувалите.
Следващата неделя, на 5 ноември, кандидатите за кметове в лицето на Дамян Цанев (с. Овощник), Пламен Георгиев (гр. Крън), Зина Трифонова (с. Копринка), Петър Петров (с. Бузовград) и Петко Петков (с. Шейново) ще разчитат отново на подкрепата на хората по места. За тях можете да гласувате с №7 в бюлетината за кмет на кметство.
В неделя, на 5 ноември, освен за кметове на кметства, жителите на общината ще трябва да направят своя избор и за кмета на Община Казанлък, където за четвърти мандат кандидат е Галина Стоянова. Всеки може да я подкрепи с №7 в бюлетината за кмет на Община Казанлък.
–
Пресцентър на ПП ГЕРБ – Казанлък
България
ГЕРБ печели местния парламент с близо 30%, следвани от Алтернатива на гражданите с 16%

ГЕРБ спечели категорично битката и за Общинския съвет в Казанлък. Партията, която е водена от Галина Стоянова в града, събира 29.95% от вота за местния парламент. Сочат първфите официални резултати при обработени 100% СИК протоколи в OИК.
Втори са Алтернатива на гражданите с 16.96%. Трети БСП с 13.95%, следвани от ДПС с 13.74%. Възраждане са 5-ти с 7.58%.
Много слаб резултат записват ПП-ДБ със само 6.04% и ИТН които получават 3.92%.
-
Казанлък3 дни ago
Не може да има силно общество, съставено от социално слаби – ТЕОДОСИЙ ТЕОДОСИЕВ
-
Казанлък3 дни ago
Неописуема трагедия: Стана ясно кои са загиналите край Казанлък
-
Казанлъкедин ден ago
Установиха кой уби баща и дъщеря на разклона за Бузлуджа, арестуван е
-
Казанлък3 дни ago
Мъж наби шофьор, извършил неправнилна маневра