Казанлък
Стартира изграждането на два нови парка и спортно игрище в Казанлък
На 24 юли в Казанлък бе даден старт на изпълнението на два допълнителни обекта по схема „Зелена и достъпна градска среда“.
Община Казанлък осъществи мащабния проект за основна реконструкция на двата емблематични казанлъшки парка „Розариум” и „Тюлбето”. В национален мащаб реализацията на икономии по Оперативна програма „Регионално развитие“ даде възможност със спестения ресурс да бъдат финансирани допълнителни обекти по схема „Зелена и достъпна градска среда“. Община Казанлък ще изпълни два такива обекта върху 3 площадки, като първата копка за старт на дейностите бе направена днес в присъствието на кмета на община Казанлък Галина Стоянова, народният представител Нено Влайков, зам.-председателят на ОбС Драгомир Петков, изпълнителният директор на kmeta.bg Боян Томов, общински съветници, представители на фирмите изпълнители, граждани, медии. За дейностите по проекта, за целите, които се постигат с него, и за политиката на Община Казанлък, насочена към подобряване на градската среда в различни райони на града и в населените места, говори заместник-кметът Лилия Цонкова. Водосвет за здраве и благоденствие отслужи отец Константин от храм „Св. Йоан Предтеча“.
Първата копка на двата допълнителни обекта бе направена на ул. „Петко Д. Петков“. Тук ще се изградят площадка с детски съоръжения, ще се реконструира алейната мрежа, ще се обнови растителността, като се запазят дървесните видове, ще бъде изградена поливна система и ще се монтира видеонаблюдение. Втората площадка е зона за отдих на ул. „Бузлуджа“, където ще се изгради спортно мултифункционално игрище – за мини футбол, баскетбол и волейбол, детски съоръжения, зона за фитнес на открито. Ще бъдат ремонтирани тротоари и алеи, ще се засади нова растителност и ще се поставят нови пейки. Новите паркове са съобразени с желанието на гражданите в тези райони да имат зони за отдих и места за игра на децата.
Вторият допълнителен обект е изграждане на спортна площадка северно от Младежкия дом. Тук ще бъдат изградени съоръжения за пързаляне с байкове и скейтборди и изкуствени стени за катерене. Част от спортното съоръжение е зоната за отдих и зоната със скамейки за зрителите на игрите и състезанията. Предвидени са зелени площи с разнообразие от растителни видове. Спортната площадка е съобразена със заявено желание на младите хора да спортуват.
Стойността на двата обекта е 808 173,72 лв.
Изпълнителите на дейностите са избрани след проведена обществена поръчка, съгласно разпоредбите на ЗОП. Изпълнител на първия допълнителен обект е „Борела“ ЕООД – Бургас, с управител Таня Терзиева, а на втория обект – „Пи Ес Ай“ АД – Стара Загора с изпълнителен директор Георги Иванов.
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР