Казанлък
Светът припозна Казанлък
Президентът на Република България и трима министри от Правителството уважиха Празника на розата
Празникът, който сбъдна мечти и донесе поредица от хубави новини за Казанлък – такъв ще остане Фестивалът на розата ’2015. Той премина под патронажа на генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, която даде идеята 112-годишният празник да кандидатства за вписване в списъка на нематериално културно наследство на Световната организация.
Казанлък сбъдна мечтите на хиляди хора от цял свят да се потопят в неповторимата атмосфера на Долината на розите, да вдъхнат от аромата на маслодайната роза, да се закичат с китни розови венци, да се хванат на хорото, да опитат от витата баница на хората от този край или просто да се насладят на феерията от ритми и цветове в Карнавалното шествие. Туристи и приятели от Европа, САЩ, Китай, Япония бяха гости на Казанлък в кулминационните дни на Празника на розата. Градът буквално преливаше от хора, които истински се забавляваха и пълнеха сърцата си с емоции и красиви спомени.
Празничните дни донесоха и много хубави новини за жителите на Казанлък. Сбъднаха се три мечти – вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова специално дойде в града на розите, за да засвидетелства своето уважение към талантливите деца на града. Тя участва в церемония по първата копка на Националния център по природо-математически науки към ПМГ „Никола Обрешков“. Сбъдна се и мечтата на Почетния гражданин на Казанлък скулптора Доко Доков да бъде съграден паметник на приятелството между българския и японския народ. Неговата последна творба „Японката“ бе издигната на 5 юни в центъра на града в присъствието на министъра на туризма Николина Ангелкова и на посланика на Япония у нас Н.Пр. г-н Такаши Коидзуми. Третата сбъдната мечта е на фотографите на Казанлък. Първият Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства отвори врати, като се превърна в желан и дългоочакван подарък за талантливата фотографска гилдия на града на розите.
Към тези сбъднати мечти можем да прибавим и реалността – Казанлък е първият необластен град в България, където бе открит пресклуб на БТА.
Добрите новини дойдоха от ръководството на държавата. Президентът на Република България Росен Плевнелиев категорично заяви в словото си, че розата е най-разпознаваемият български символ и сме длъжни да защитим това световно постижение на България.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова обяви подкрепата на Правителството за реализиране на инфраструктурни проекти в община Казанлък и посочи конкретни цифри за това – 1.3 млн. лева ще бъдат осигурени за изграждане на нов Музей на розата, 1 млн. лева допълнително ще получи Община Казанлък за обекти по ОПРР за подобряване на градската среда и 20 млн. лв. по новата програма „Региони в растеж“ ще бъдат инвестирани в общината за градска среда, градски транспорт, образователна,социална и културна инфраструктура.
Министърът на земеделието и храните Десислава Танева също донесе добри вести – за първи път от тази година в новия програмен период производителите на традиционните български сортове маслодайна роза ще получат допълнителна подкрепа в рамките на компенсаторните плащания по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г.
В своето слово кметът на община Казанлък Галина Стоянова подчерта: „Казанлък все повече се утвърждава и доказва в световен мащаб. Той се превръща в място, което хора от всички континенти с нетърпение очакват да видят и да се докоснат до неговата уникалност. Богат на история и древна култура, носещ духа на възрожденците и на стотиците талантливи творци – художници, писатели, поети, музиканти, водещ в редица сфери на обществения и икономическия живот като образование, култура, спорт, промишленост, туризъм, днес Казанлък се развива все по-динамично. Той се вписва в съвременната история на Европа и света по най-достойния начин и това се дължи на всички, които живеем, работим и обичаме този град. Нашият празник, който вече 112 години посвещаваме на красотата и успеха, е именно за това – за казанлъшката маслодайна роза, за неуморния труд на розопроизводителите и розопреработвателите в регион Казанлък, за хората в тази Благословена Долина, които градят своето бъдеще с много ум, инициативност и увереност.“
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР