Казанлък
Разкази под шипковия храст. Една недоразказана история за руската колония в Шипка
След откриването на Храм – паметник „Рождество Христово“ през 1902 г. тук остават да живеят свещеници и монаси от Русия. Те се грижат както за църковната обител така и за всички прилежащи помещения към нея. Целия комплекс се е състоял от сгради за духовна семинария, монашески корпус, приют и музей. Тези сгради били свободни и постепенно намирали своето предназначение във времето. В началото били настанени български деца сираци и мястото се превърнато в приют за деца .През декември 1919 г. се настаняват руски офицери и войници от бялата армия, ветерани от войната, инвалиди, жени и деца от Русия. Предимно белогвардейци от армията на Вранглер, която след разгрома им, тръгва за България. Всички те чувстват мястото тук в Шипка като свое близко до сърцето им. Някои от тях- ветерани от войната, защото са воювали тук в Руско –Турската Освободителна война, други защото самия Храм „ Рождество Христово „ е руски и го приемат като част от тяхната история. През август 1921г е открит в една от сградите„ Алексеевски детски приют“.
През декември 1923г. Приют за инвалиди на Червения кръст , а през октомври 1928г. „ Шипченски инвалиден дом на Съюза на руските инвалиди. Също така „Хирургически корпус“, чийто лекари са лекували както руските бежанци, така и месното население и инвалиди на червения кръст. Всяко едно от тези помещения е с капацитет от 120-150 човека . Така шипченския Дом за руски инвалиди се превръща в най- големия в Европа за 1920-1930 години. Това е феномен, тъй като населението в Шипка е било 2200 души, а руската колония наброявала около 500 човека. В домовете са живели векове генерали, офицери, войници от руските бели армии, членове на техните семейство- майки, съпруги, деца … Предимно образовани и интелигентни. С местните жители те са развили топла и сърдечна връзка. Още през 1920г. в Шипка възникнали смесените българо- руски семейства. Руснаците вземали активно участие в културния и стопанския живот, събирали са дърва и са правили дървени въглища, открили са пекарна за хляб и са се занимавали с овощарство, развивали са дребна търговия. А шипченци от своя страна са попивали техните познания и са се грижили за тях. Някои от хората са оставили трайна следа в България. Например Владимир Андреев / 1878-1940/ – участник в Олимпиадата 1912 г., в Русия, основател на „Спортна фектовка “ в България, Виктор Сеглевенко / 1882-1971:- основател на „Движение агни-йога“ в България. Общ духовен баща за хората с увреждания и жителите на Шипка е всепризнатия и обичан монах Сергий Черньов, който пристига 1908 г. и служи до 1961 г.
В дома известно време е живяла и известния български феномен Слава Севрюкова със съпруга си украински белогвардейски емигрант –Степан Севрюков. Последния обитател на дома е Михаил Арефъев / 1896-1986/ , известен в Шипка като дядо Миша. Руския звънар, учител на шипченския незрящ звънар Дечко Гарбатулов, който и до ден днешен бие шипченските камбани по същия начин.
Тази неразказана история по своему е уникална, тя показва от една страна една житейска трагедия на хората от руската колония, изхвърлени извън пределите на Родината си и от друга страна на хората от Шипка- добри, толерантни и състрадателни, готови да протегнат ръка и да живеят в мир и сговор като два християнски народа. Достойна за филм е тази НЕРАЗКАЗАНА ИСТОРИЯ . История на тези, чиито кости са при нас в Шипка , но духа им витае някъде там в далечна Русия .
Кметство град Шипка/ Kmetstvo Shipka
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР