Свържете се с нас

България

Полицията с практически препоръки за абитуриентите по време на баловете

Published

on

Дните на абитуриентските празници са изпълнени с дълги, весели и нестихващи забавления. Те зареждат с настроение не само абитуриентите, а и хората от всички възрасти.
През празничния месец в страната с масови прояви се чества и 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост.
За да бъдат избегнати неприятни инциденти с празнуващи и техните близки, Главна дирекция „Национална полиция“ и отдел „Пътна полиция“ Ви препоръчват:

Спазване на законовите разпоредби
Празниците не означават, че трябва да забравите правилата за движение. Видеокамери по традиция ще документират не само поведението на абитуриентите, но и на техните близки, които ги возят.
За вашата сигурност служителите от пътна полиция ще организират съпровождане с полицейски автомобили на колони от моторни превозни средства (МПС), превозващи абитуриенти, и придружаващите ги автомобили.
Ще се координират действията с организаторите на екскурзии за предпазване от инциденти по време на тържествата, а водачите на автобусите ще бъдат специално инструктирани.
Помогнете си и сами, като повишите вниманието си и проявите волята си за недопускане нарушения на обществения ред и застрашаване на сигурността на движението. Не забравяйте, че винаги може да се обадите на телефон 112 и да поискате помощ. Подсигурете се и с телефонните номера на близки, които биха се отзовали на молбата ви за помощ.

Предпазване от съществуващите рискове
Най-честите ситуации на рисково поведение са: управление с превишена скорост и извършване на опасни маневри с автомобили, возещи абитуриенти; отнемане на предимство; преминаване при червен сигнал на светофара; неправилно превозване на пътници, показващи се от прозорците и люковете на автомобилите или седнали върху рамките на вратите; возене на повече пътници от броя от местата за сядане; управление от неправоспособни водачи и/или употребили алкохол и/или наркотични вещества; подаване на неразрешени светлинни и звукови сигнали и агресивно поведение към останалите участници в движението, главно към пешеходците.
За вашата сигурност намалете скоростта, така дори ще ви забележат; проявете толерантност към останалите участници в движението, които може би днес не празнуват; помнете, че червеният сигнал на светофара не дава предимство на празнуващите; неправилната позиция при возене може да доведе до тежки наранявания, ако на пътя внезапно възникне препятствие или рязко бъде променена скоростта на движение; еуфорията и многото празнуващи около вас не са скрили съществуващите опасности на пътя и не са оправдание да седнете зад волана, ако не сте правоспособен водач или ако сте употребили алкохол; учестеното използването на светлини и звуков сигнал от автомобила ви може да се възприеме като знак за възникнала опасност и да доведе до неадекватни реакции у останалите участници в движението; понякога силният шум може да дезориентира малки деца или възрастни хора и внезапно да ги провокира към непредвидими реакции и поведение на пътя.
Помогнете си и сами, като предварително обмислите действията си и поговорите за това с останалите абитуриенти, с компанията, с децата си, с шофьора на абитуриентския автомобил. Подгответе се за забавление в добра компания, но с трезвен и опитен водач на празничната кола.

Ако сте абитуриент
Помнете, че силните емоции и еуфорията са лош съветник и водят до загуба на чувството за предпазливост, безкритичност и опасна агресивност. Изпитият алкохол подвежда към взимане на “смели” решения, като често се подценява рискът от стоенето прав в автомобила, показването през люковете, седенето на вратите, размахването или изхвърлянето на пътното платно на бутилки и други празнични атрибути.
За Вашата сигурност
Използвайте това, че именно Вие сте в центъра на вниманието, в този ден се изпълняват Вашите желания, и заради собствената си безопасност убедително и настойчиво помолете останалите да не рискуват и да не излагат празника Ви на тъжен провал. Ако пък някой е пийнал повече и не се вслушва в молбата Ви, дискретно потърсете съдействие от другите от компанията. Ако се наложи, потърсете помощта на родители или други Ваши близки.
Помогнете си и сами, като не приемете да Ви вози някой от компанията, който вече е пил алкохол или е неправоспособен. Предварително осигурете трезвен шофьор, който да Ви вози по празничните маршрути, както и резервен, който да замести титуляра, ако той се изкуши и се почерпи с алкохол. Не оставайте безучастни под заплахата от катастрофа. Ако лично Вие шофирате по маршрута към мястото на бала, по-добре е да не се движите в колона с други автомобили, превозващи абитуриенти, и да не се поддавате на провокациите на останалите за състезаване или други нарушения на правилата за движение по пътищата. Несъобразната скорост в населено място увеличава риска да блъснете дете, пешеходец или да катастрофирате с удар в друго превозно средство, стълб и др.
Не изключвайте мобилните си телефони, а при нужда потърсете полицията на телефон 112 или своите родители и близки.

Ако сте родители на абитуриенти
Независимо от суматохата по организацията на празника на Вашия син или дъщеря, отделете специално внимание на сигурността на абитуриента и на тези, които го съпровождат.
За тяхната сигурност
Предложете им истински да се забавляват на бала, а Вие или друг да поеме ангажимента да им бъде шофьор. Дори да са правоспособни водачи, за предпочитане е абитуриентите да не шофират в празничните и следпразнични дни, когато са в особено емоционално състояние и лесно може да допуснат грешки. Ако все пак за деня на бала или за следващите празнични дни предоставите на своя абитуриент семейния автомобил, поговорете с него насаме за опасностите на пътя. Доброжелателно го предупредете: да не си позволява алкохол, да не кара рисково и да не се влияе от опасни спонтанни предложения за извънредни пътувания от страна на пийналата компания.
Предложете зряло решение абитуриентът/абитуриентката да не изключва мобилния си телефон, за да може да потърси помощ при нужда. Поддържайте периодично връзка със сина си/дъщеря си, осведомявайте се ненатрапчиво как протичат празничните вечери.
Помогнете си и сами, като не прекалявате с алкохола на тържеството у дома или в заведението преди абитуриентския бал. Вашите съвети няма да бъдат омаловажени, ако бъдат дадени, преди да се почерпите за празника. Имайте готовност, ако се наложи, да отидете на мястото на празника и да помогнете на абитуриентите. Непременно предупредете водача на автомобила с абитуриента за засиления полицейски контрол и за заснемането с видеокамери на опасните нарушения, за които по-късно ще бъдат наложени санкции. При необходимост за предотвратяване на рискови пътувания, скандали или нарушения на обществения ред потърсете съдействие от полицията чрез телефон 112.

Отдел „Пътна полиция” –
Главна дирекция „Национална полиция”, 2015 г.

Продължете с четенето

България

Намушкаха мъж в центъра на Казанлък (СНИМКА)

Published

on

Инцидентът е станал до училище

Млад мъж беше намушкан с нож в центъра на Казанлък. Това предаде кореспондентът на NOVA в града.

Инцидентът е станал до кафене, в близост до училище.

Кървавата саморазправа става в 11:20 часа. на изключително оживено място. Двамата мъже разговаряли на висок тон за пари. Раненият е около 30-годишен, намушкан е в областта на корема.

Полицията е задържала нападателя, който е криминално проявен.

Продължете с четенето

България

ОБСЪЖДАТ СЕ ПРОМЕНИ В НАРЕДБА №19 ЗА ОБЩИНСКИТЕ ТЪРГОВСКИ ДРУЖЕСТВА И ПРЕДПРИЯТИЯ

Published

on

Промени в Наредба №19 за работата на общинските търговски дружества бяха обсъдени днес в Зала №6 на Община Казанлък от членовете на нарочно създадена преди месец комисия. Промените предвиждат привеждане на настоящата наредба за публичните търговски дружества към действащото национално законодателство. Те пряко засягат работата на пет търговски дружества и две предприятия в община Казанлък, чиито принципал е Общински съвет – Казанлък: „Индустриална зона Казанлък“ЕООД, „Балканинвест“ЕООД, „ДКЦ – Поликлиника Казанлък“ЕООД, МБАЛ „Д-р Христо Стамболски“ ЕООД, „Казанлъшка искра“ЕООД, Общинско предприятие „Кухня-майка“ и Общинско предприятие „Комунални дейности и поддръжка на инфраструктурата“.

Съгласно Закона за публичните предприятия, който бе приет от Парламента през 2019 година, органите за местно самоуправление следва да актуализират правилата в Наредба №19 за общинските търговски дружества. В Община Казанлък тя е стара, приета през 2009 година и трябва да бъде коригирана, съгласно новите изисквания. В комисията към Община Казанлък участват представители на общинска администрация и по един общински съветник от всяка политическа група на Общински съвет – Казанлък. Въпреки, че крайният срок за необходимите промени е до края на годината, в рамките на месец общинската комисия ще направи предложения и допълнения, съгласно изискванията на Закона за публичните предприятия и Правилника за прилагане на Закона, които ще бъдат публикувани за едномесечно обществено обсъждане и предложения на сайта на Общината и на Общински съвет – Казанлък.

Продължете с четенето

България

КМЕТЪТ ГАЛИНА СТОЯНОВА: „ЧЕСТИТО ВЪЗКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО!“

Published

on

Уважаеми казанлъчани,

скъпи съграждани,

В трудни времена, имаме още по-голяма нужда от вяра и надежда, за да отговорим на предизвикателствата.  Кураж можем да почерпим от обикновените неща, които изпълват ежедневието. Наложи ни се да осъзнаем, че човещината няма цена, благотворителността е въпрос на малък жест, а солидарността е общият ни път, по който можем да продължим напред.

Имаме потребност да се смирим, още повече да се сплотим и да преосмислим кое е истински важно за нас. Какво по-подходящо време за това от светлите дни, в които си спомняме за доказателството, че чудеса се случват, каквото е Възкресението Христово?!

Бъдете здрави, разумни и успешни!

ЧЕСТИТ ВЕЛИКДЕН!

ГАЛИНА СТОЯНОВА

Кмет на Община Казанлък

Продължете с четенето

България

Проф. Кантарджиев разкри интересен и неочакван детайл за К-19 ваксините

Published

on

След като самият аз си сложих първата доза се боцках всеки ден, за да видя имам ли антитела, призна експертът

„Имаше какво да се наваксва с масовата ваксинация у нас, но мисля, че ваксинацията направи нещо много добро. Накара хората да се ваксинират, защото българите си мислят „Чакай да видя дали другите ще се ваксинират и ако им няма нищо и аз ще го направя“. Но нещата не са в толкова сиви краски“, това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

Зелени коридори и проблеми с доставките на К-19 ваксини
„Довечера чакаме още ваксини от АстраЗенека, а в понеделник допълнително на Пфайзер.

На много места из страната зелените коридори още работят. Скоро и в София ще бъдат възстановени“, увери професорът.

„Проблемът е за целия свят, не само за България. Много българи от чужбина ми пишат и ме питат да идват ли да се ваксинират в България, защото навсякъде има затруднения.

Очаквахме ритмично снабдяваме, но ваксините са такъв продукт, че е нормално да има забавяне“, допълни експертът в телевизионно интервю.

„От епидемиологична гледна точка няколко неща са важни да се знаят:

Първо – важна е първата доза – тя прави имунитет в голям процент в населението. А с втората в индивидуален план се увеличава имунният отговор с 10-15%. 

Генетиката е такава, че много хора не реагират от първата доза и заради това се слага втората.

На десетата седмица е добре да се сложи втората доза на много, много добрата ваксина на АстраЗенека. За съжаление у нас се създава недоверие от хора, които много говорят, ама не разбират“, каза проф. Кантарджиев.

Интересна комбинация на ваксини
„Фирмите застават зад своите си ваксини и заради това казват, че втората доза трябва да е от първата поставена ваксина. 

От медицинска гледна точка обаче е много интересно друго – да се прави комбинация. Тоест първата доза да е от една ваксина, а втората да е от друга.

В България имаме три ваксини, а в средата на март ще бъде одобрена и тази на Johnson & Johnson – тогава може да помислим и за нея.

Най-важното е, че всички ваксини, които са одобрени, пазят от тежките случай, умиранията и влизането в болница”, категоричен бе проф. Кантарджиев.

За поставянето само на една доза на хората, които вече са преболудували коронавируса, той каза, че е логично, защото най-добрият имунитет се получава сред преболедуване: „Тези, които вече са го преболедували да изчакат три месеца и едва тогава да се ваксинират, но трябва да знаят, че една доза им е достатъчна, а може и без една“

Лични признания
„На 6 януари се ваксинирах с първата доза и съм много добавен, че 15 дена след втората доза имах адекватен имунен отговор. Първите дни след първата ваксина много се боцках, за да видя имам ли антитела, но нямах много“, призна медикът.

Отваряне на ресторантите и нощните клубове
Вчера със заповед на здравния министър проф. Костадин Ангелов стана ясно, че ресторантите и заведенията у нас официално ще отворят врати на 1 март. Ето какво каза проф. Кантарджиев за това: „Не бива да губим мярата и да анатемосаме неваксинираните или не искащите да се ваксинират. 

Все пак е хубаво да се взимат мерки в ресторантите и е хубаво когато се събират ваксинирани и неваксинирани хора да имат едно наум. 

Трябва да знаем, че ресторантите не са местата, където става най-голямото заразяване“.

Попитан дали е възможно да се отложи отварянето на нощните заведения от 1 април той заяви следното: „За съжаление всичко е възможно. Да се надяваме, че както плавно нараства увеличението на новозаразените на ден и ако се спазва отстояние и се сбират неголеми компании може и да се отворят“.

Здравен паспорт
Проф. Кантарджиев каза, че подкрепя идеята за въвеждане на т. нар. „зелен паспорт“, но с няколко условия: „Трябва да се спазват правата на човека. Не може да кажем на човек, който не се е ваксинирал или не иска, да си стои вкъщи и да не пътува.

Но от друга страна, човекът, който вече има ваксина или е прекарал заболяването, вече има антитела.

„За“ съм паспорта, но да няма дискриминация“.

Блиц

Продължете с четенето

България

Рита Ора с впечатляващи кадри от Бузлуджа в новия си клип (ВИДЕО)

Published

on

Световноизвестната поп звезда Рита Ора зарадва българските си фенове. След новината, че снима клип у нас, британката с албански корени сподели и няколко кадъра от предстоящата й песен.

Премиерата на клипа ще е тази вечер и ще може да се види в youtube канала на певицата:

Екипът на Ора е снимал около 2 часа, като част от снимките са били във вътрешността на паметника. Един от тоалетите за клипа, който певицата е избрала, е традиционна носия. 

Продължете с четенето

България

IT звезда прави реклама на розовото ни масло в цял свят

Published

on

Шоколад и розово масло в раницата – рецепта за пътешествия

Вулкани на лунна светлина, влакове през Иран и подземни пещери – това са само частици от биографията на известния пътешественик Салих Алишов.

Аз съм една съвкупност от местата, на които съм бил и от местата, на които ще бъда.“ Така се самоопределя Салих – програмист, вече пътувал из десетки държави на всички континенти.

Салих винаги си носи шоколад и розово масло от Розовата долина в раницата си, за да подарява на хората, с които се запознава в странство. Никога обаче не си донася нищо материално от пътуванията. Остават му само снимките и спомените.

За него шоколадът и мирисът на роза са най-любимите места и иска да ги сподели с целия свят. Казва, че нашите рози са най-ухайни.

Заради пандемията му пропада последното планирано от него априлско пътуване до Грузия и Армения, но той се надява в края на годината и то да се получи.

„Изотопия“ го среща в дъждовен ден в Борисовата градина. Иначе като най-дъждовното си пътуване определя това в Полша, където го сварило много дъждовно време. „Бях в Краков. Нямаше хора в града почти, беше изключително мрачно, но ще се върна пак – да видя какво е там, когато е слънчево“, зарекъл се е Салих.

Отсяда в хостели, където среща много различни пътешественици единаци като него самия. „Заедно откриваме нови места, пътуваме заедно – часове или дни, обменяме опит и със сигурност е много интересно и никога не е самотно“, споделя Салих Алишов. Пътуването с приятел ти позволява да споделиш емоцията с по-близък човек, пътувайки сам обаче имаш свободата да не се съобразяваш с други около теб – отчита плюсовете и минусите той.

С хората от по-далечни култури се получава по-интересна връзка и интересно приятелство, твърди Салих.  

Затова стягаме раници за Мароко. „На пръв поглед може да се чувстваш по-самотен в този океан от нови места, нови хора, нови вкусове. Но буквално след часове в тази среда започваш да се чувстваш като част от нея“, разкрива младият пътешественик. 

„Друго такова място, което може би изглежда самотно в началото, но след това не е: Палестина. Хората са близки до нашия манталитет, много гостоприемни, интересуват се от културата ти.“ Иначе и за Израел, и за Палестина той може да потвърди, че хората не са това, което е виждал по телевизията.

И в Европа, и в Азия Салих е виждал лице в лице природата много сърдита. „Първият вулкан, на който се изкачих, беше в Индонезия. Идеята беше да се изкачим за изгрева на слънцето, изкачвахме се по лунна светлина. Целият бях в драскотини от вулканичните камъни и пясък, но това си заслужаваше абсолютно. Гледката отгоре беше зашеметяваща – на остров Бали.“

Като извънземно преживяване и гледка описва и тази от върха на вулкана Етна.

Никога нямам някаква цел. Просто тръгвам и знам, че докато съм на път, нещо интересно ще се случи“ – това е пътешественическата формула на Салих Алишов.

„Европейската култура ми е по-близка. За нея сме учили доста и в училище. Първите ми пътувания са били именно в Европа. Наистина се старая да пътувам повече извън Европа. Азия ме влече изключително много, Близкият изток също. Не мога да кажа, че не харесвам Европа“, разказва още Салих Алишов.

Според Салих малко смелост и повече отворено съзнание са необходими, за да се впуснеш към нови места. Така ще има моменти, „за които да разказваш на своите деца и внуци след време“. Например като пиенето на традиционен чай в селце извън Маракеш в Мароко.

Едно от любимите места на Салих Алишов е Иран. Сред най-автентичните преживявания, за да опознаем която и да било държава, е да отидем…  при баба. Салих е направил това в съвсем малко селище в Иран. „Баба Фатима тогава беше на 80 и нещо, живее в традиционна къща. Гонех влак. Нямах никакво време, дори отказах да пием чай, но моят гид каза, че не е добре да се отказва, така че намерихме някакво време, но после гоних влака и едва не го изпуснах.“

В Мексико се озовал с билети за около 150 евро отиване и връщане, при това с директен полет от Европа. „Беше грешна цена. Имах огромен късмет. Беше въпрос на 5-10 минути да реша, че искам да отида и просто си купих билета.“

Салих не умее да плува и има страх от това, което не му пречи на определени места по света да се бори с него, да надява спасителна жилетка и да влиза включително в подземна пещера. „Водата беше изключително чиста, изключително тихо. Дори си правихме експеримент – изгасихме всички фенери. В тъмнината, в тишината чуваме само капките как капят във водата.“

Още от малък той харесва влаковете. „Гледката през прозореца, хората, които срещаш в самия влак – това е нещо уникално.“ В Иран например пътувал 15-16 часа до Исфахан. „Влаковете там са изключително удобни, изключително модерни дори. Във всяко купе има телевизор. Човекът, който отговаря за вагона, постоянно носи чайове, сладки, чистотата е на ниво. Пътуването е много евтино. Излиза някъде 1 лев на час пътуване.“

Срещите си с бедността и климатичната катастрофа го карат да бъде „все по-благодарен“ за всичко, което има, за възможността не само да пътува, а и за това, че има работа, приятели, семейство.

Самото пътуване за Салих е „процес на учене“. След всяко пътуване той се чувства по различен начин спрямо онова, което е било преди него. Мексико например го учи да оцени живота и да му се радва малко повече.

Продължете с четенето

Водещи

This site is protected by wp-copyrightpro.com