Казанлък
Официално откриха в Казанлък новата постоянна експозиция на къща музей „Ненко Балкански“
Новата постоянна експозиция на филиала на Художествената галерия в Казанлък къща музей „Ненко Балкански“, озаглавена „Хронологии“ се опитва да представи нов поглед върху художественото наследство на автора. Това каза в интервю за БТА директорът на културния институт д-р Пламен Петров. Тя е официално открита и може да бъде разгледана от жители и гости на града.
От една страна, тя е поглед върху различните творчески фокусирания на Ненко Балкански, а от друга – върху израстването му като живописец през десетилетията, обясни д-р Петров. „Можем да се похвалим, че вече имаме един съвършено нов разказ за Ненко Балкански, който добавя нови и непознати нюанси, коригирани са и доста фактологични неточности“, посочи той. Експозицията представя над 20 творби на художника, които са подбрани много трудно, защото галерията в Казанлък съхранява повече от половината от художественото му наследство и притежава над 1200 негови произведения.
„Опитали сме се да покажем творби, които го представят в малко по-особена светлина, не в неговите традиционни проявления. Разбира се, показваме и един фрагмент от интересите и любопитството му към Казанлък, защото той неведнъж се връща и черпи вдъхновение от родния си град. Показан е и един цикъл от пейзажи, които илюстрират странстването му по света“, каза д-р Пламен Петров. Той отбеляза, че нещо, което се показва за пръв път в експозиция, са посмъртната маска и отливка на ръката на художника. За някои може би са леко плашещи като артефакт, но това е практика не само у нас, коментира директорът. Експозицията представя и част от вещите на художника, които са били в ателието му, включително материалите и инструментите, с които е работил. „Опитали сме се да покажем и част от житейския му път, включително раждането на децата му и двете големи женски присъствия в живота му“, посочи д-р Петров. Част от новата постоянна експозиция е и последната датирана и подписана от Ненко Балкански творба – един натюрморт с изсъхнали цветя. „Изглежда в него е побрано цялото му усещане за това, че краят настъпва. Много е интересно, че почти няма художници, които да не предусещат, че краят наближава и да не го уловят някак си в последната си работа. Поне за мен този натюрморт на Ненко Балкански е много ценно притежание на колекцията в града“, отбеляза д-р Пламен Петров.
Той каза още, че екипът на галерията работи по идеята за експозицията вече година и половина, а самата техническа работа по изпълнението и е отнела около три месеца. В края на миналата година спечелихме проект за реновиране на пространството и обновяване на осветителната система към Министерството на културата, напомни директорът и допълни, че постоянната експозиция на къщата музей не е обновявана от откриването и през 1991 година.
Предстои през май да бъде открита и новата постоянна експозиция в централната сграда на Художествената галерия в Казанлък, посочи още директорът й. Той напомни, че нова постоянна експозиция, озаглавена „Натрупвания“ беше открита и в другия филиал на културния институт къща музей „Дечко Узунов“. Стремим се да представяме на публиката един разказ за дейността на институцията отвъд онова, което се вижда. Първата постоянна експозиция представя именно дейността по натрупването на художествени колекции, обясни той. „В постоянната експозиция на Ненко Балкански „Хронологии“ се опитваме да покажем как подреждаме творбите във времето, как ги датираме, как се отнасяме и към другите процеси, които текат в света“, посочи д-р Петров. По думите му експозицията, която предстои да бъде открита в основната сграда, ще „говори“ за това как се разказва, когато една колекция е натрупана, когато е вкарана в хронологични граници и проучена и как от това могат да се създават истории, които да вълнуват публиките, независимо по какъв начин.
В експозицията „Хронологии“ вървят няколко паралелни разказа, коментира д-р Пламен Петров. Единият е за живописеца и художник Ненко Балкански, а другият – за личността му. Третият пласт засяга епохата и събитията, които се случват, докато Ненко Балкански живее и твори. „Това съотнасяне на един много частен микроразказ към големите процеси в световната история – политическа, технологична, история на изкуството, е изключително ценно, а от срещата с новата експозиция всеки може да вземе онова, до което е способен да достигне“, каза д-р Петров. Той изрази мнение, че експозицията е едно ново преживяване за публиката, което екипът ще продължи да надгражда.
От следващата година имаме намерение да добавяме към експозициите дигитално съдържание, като основната цел е да накараме публиката да продължи да се връща в пространствата, коментира още той.
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР