Казанлък
Официално бе открит реконструираният път Казанлък-Енина
Първият водач на автомобил, преминал по пътната отсечка, получи от Кмета на Община Казанлък Галина Стоянова осветена икона на Св. Николай Чудотворец
Един от най-често използваните четвъртокласни пътища на територията на община Казанлък – пътят Казанлък-Енина, бе основно реконструиран със средства от бюджета на Община Казанлък в размер на 999 176 лв. Дълги години пътят създаваше проблеми на пътуващите в тази част на общината, имаше и пътно-транспортни произшествия, което наложи общинското ръководство да предвиди средства за цялостен ремонт на пътната отсечка, да включи обекта в Инвестиционната програма на Община Казанлък и да го изпълни в срок. Пътят се полза не само от живущите в с. Енина, но и от околните села и град Крън, т.е. от няколко хиляди души, живеещи в северната част на общината.
Пътното платно е с дължина 4 км и широчина 6 м. Началото е в от ул. „Орешака“ (до стадион „Севтополис“) и се ремонтира до центъра на с. Енина. Заедно с рехабилитацията на пътя бе изградена нова велоалея от източната страна на пътното платно с дължина 3 км. При влизане в с. Енина велоалеята се разделя в двете крайни зони на съществуващата улица и достига до центъра на населеното място. Общо на целия обект е положен 37 305 кв.м асфалт. От западната страна на пътя Казанлък-Енина се оформи отводнителна канавка. Поставени бяха допълнително обезопасителни колчета, които разделят пътното платно от велоалеята.
След проведена обществена поръчка за изпълнител на дейностите бе избрана „SBS“ – Стара Загора с изпълнителен директор Диана Мандаджиева.
„Пътят Казанлък-Енина е изпълнен със средства от общинския бюджет от преходния остатък от 2014 г. в размер на близо 1 млн. лв. През 2013 г. Община Казанлък кандидатства за финансиране за ремонт на пътя, но не получи подкрепа от тогавашното правителство. Затова повикахме „Неволята“ и благодарение подкрепата на Общинския съвет, на групата съветници от „Експерти за Казанлък“ и други общински съветници, на които днес изказвам благодарност за разбирането относно приоритетите на община Казанлък, ние насочихме тези средства за основна реконструкция на пътя Казанлък-Енина. Тук състоянието на пътната настилка беше лошо, не бе правен ремонт дълги години, само кърпежи, ставаха катастрофи, дори с отнемане на човешки живот, което наложи пътят да бъде основно ремонтиран“, каза кметът на община Казанлък Галина Стоянова. Тя подчерта, че официалното откриване се прави по-скоро, за да се насочи вниманието на водачите на ПМС да шофират внимателно, да спазват закона за движение по пътищата и да пазят велосипедистите.
За изпълнението на обекта говори заместник-кметът по строителство, инфраструктура и транспорт Даниела Коева, която подчерта, че от 90 км общинска пътна мрежа, първите изцяло реконструирани 4 км са тези – между Казанлък и Енина. За безопасно движение и повишено внимание призова Павлин Коцев от РУ „Полиция“ – Казанлък. Николай Ибушев, изпълнителен директор на „Арсенал“ АД и Почетен гражданин на Казанлък, приветства инициативността на общинското ръководство, довела до ремонт на този важен пътен участък, както и за всички дейности на Общината, съобразени с важните за гражданите въпроси. Изказа се и бизнесменът Добромир Гущеров, също Почетен гражданин на Казанлък, който сподели, че е впечатлен от дейността на кмета Галина Стоянова и на общинското ръководство, резултатите от които са забележителни. Самият той, който живее в чужбина, намира града и населените места за променени и облагородени, което го накара да нарече общината Столична – столица на Долината на Севт и тракийските царе.
Заместник-областният управител Мариана Кръстева изрази задоволството си, че присъства на церемонията по откриване на ремонтирания път Казанлък-Енина, като това е една символика за движението напред на цялата община Казанлък.
Приветствие поднесе и кметът на с. Енина Веселин Андреев, който подчерта, че от 40 години не е правен основен ремонт на този път и благодари на общинското ръководство и на Общинския съвет за взетото решение да бъде направена цялостна реконструкция на тази отсечка. На него се падна честта на плисне менчето с водата за безопасно и безаварийно движение, а преди това лентата бе прерязана от председателя на ОбС-Казанлък Николай Златанов, заместник-кмета Даниела Коева и кмета на с. Енина Веселин Андреев.
На церемонията присъстваха народният представител Нено Влайков, заместник-областният управител Мариана Кръстева, председателят на ОбС-Казанлък Николай Златанов, заместник-кметове на община Казанлък, кметове на населени места, общински съветници, представители на политически сили, представители на бизнеса в община Казанлък, жители на Казанлък и населените места, медии. Водосвет за здраве и благополучие отслужиха свещеници от Казанлъшка духовна околия.
Деца от Детска полицейска академия към читалище „Братство“ в с. Енина дадоха старт на колоездачен поход с участието на състезатели от КК „Лястовица 1905“ и СК „Орлово гнездо 1957“. Върху фланелките на колоездачите бе изписано „Внимание! Велосипедист!“ като апел към водачите на моторни превозни средства да пазят живота и здравето на хората, придвижващи се с велосипеди по алеята. Първият водач на автомобил, преминал по официално открития път, получи от Кмета на Община Казанлък осветена икона на Св. Николай Чудотворец.
Солисти от Вокална студия „Искрица“ и момичета в народни носии от ФК „Арсенал“ внесоха още повече празничност в тържественото събитие.
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР