Казанлък
НЧ „Искра 1860“ отново с искания към ОБ „Искра“ и Театър „Любомир Кабакчиев“
Това стана ясно днес на заседанието на Общинския съвет в отговор на питане на общински съветник
На сесията на Общинския съвет, проведена на 13 май 2015 г., общинския съветник Теодора Георгиева отправи питане за развитието на казуса НЧ „Искра 1860“ – ОБ „Искра“, след като ОбС прие на 17 декември 2014 г. Декларация за несъгласие с претенциите на НЧ „Искра 1860“ за заплащане на наем от Общинска библиотека „Искра“ в размер на 407 650 лева. Претенциите в Декларацията бяха определени като обществено неприемливи и противоречащи на морала и добрите нрави.
В своя отговор на този въпрос кметът на община Казанлък Галина Стоянова хронологично проследи развитието на ситуацията и водената кореспонденция между тези институти. Още на 12 декември 2014 г. директорът на ОБ „Искра“ Анна Кожухарова изпраща писмо до председателя на НЧ „Искра 1860“ Васил Самарски, в което казва, че предложения от него проект за Споразумение съществено се различава и противоречи на договореностите, постигнати между читалището и библиотеката на среща от 2 декември 2014 г. „Постигнатото на срещата съгласие за подписване на Споразумение и насочване на културните институти да работят за подписване на договор, уреждащ правото на ползване на сградата, в която се помещава ОБ „Искра“, не включват поставянето на каквито и да е условия и целта е да се уреди един правен спор, а не да се породи такъв“, пише още директорът на библиотеката Анна Кожухарова. Общинска библиотека изразява готовност за подписване на Споразумение и очаква текст, съгласно постигнатите договорености по време на срещата.
Но до момента няма предложен друг текст за Споразумение от страна на читалището. На 5 май 2015 г. обаче библиотека „Искра“ получава писмо от НЧ „Искра 1860“, в което се казва, че възмутен читател е сигнализирал читалището, че библиотеката разпродава книги. В писмото се напомня, че всички закупени или дарени книги преди обособяването на библиотеката като общински културен институт са собственост на НЧ „Искра 1860“ и с тях може да се разпорежда Настоятелството със свое решение. „Настоявам незабавно да спрете разпродаването на читалищно имущество, част от което придобито чрез дарения“, пише в писмото, подписано от Васил Самарски.
В отговор на това писмо директорът Анна Кожухарова информира, че Общинска библиотека „Искра“ не продава книги от фондовете си. Тя определя сигнала като клеветнически и тъй като с него се уронва престижа на библиотеката, културната институция ще потърси правата си в съда и ще сезира компетентните органи.
Активността на НЧ „Искра 1860“ не е насочена само в посока библиотека Искра“, но и към един друг културен институт – Общински театър „Любомир Кабакчиев“. На сесията днес бе съобщено, че на 30 април 205 г. е изпратено писмо, подписано от председателя на читалищното настоятелство Васил Самарски, до директора на театър „Любомир Кабакчиев“ Диана Рамналиева, в което се цитира Споразумение, подписано между читалището и театъра на 11 април 2012 г. В писмото се настоява материално-отговорните лица да върнат предоставеното под наем на театъра имущество в срок до 10 май 2015 г. В случай, че това не бъде изпълнено, читалището ще си потърси правата пред Търговския арбитражен съд при Националната юридическа фондация, ведно с всички негативни последствия за театър „Любомир Кабакчиев“.
По въпросното споразумение от 11 април 2012 г., намерено на тавана на читалището и подписано от председателя на настоятелството Васил Самарски и тогавашния директор на театъра Атанас Чопов, има заведено наказателно производство № 144 от 2013 г. за престъпление по чл. 220 от НК в Районен съд – Казанлък, по жалба на театър „Любомир Кабакчиев“. По това производство Районен съд-Казанлък има определение 121 от 07.11.2014 г., с което връща на районния прокурор досъдебното производство с указания правилно да се приложи законът. Определението е протестирано от районния прокурор до Окръжен съд – Стара Загора, като по този протест няма информация за произнасяне на съда.
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР