Казанлък
Николай Тодоров напомни за себе си в Казанлък с новата си книга „Гласове от далече”
„Гласове от далече” събра в Казанлък много хора, които го познават по различни поводи. Николай Тодоров, който е роден в с.Черганово често гостува в града, където преминат най-хубавите и буйни години. Сега той бе в града на розите по покана на директора на ОБ „Искра” Анна Кожухарова да представи най-новата си книга , като премиерата бе част от инициативата „Маратон на четенето”. Тодоров завършва средното си образование в Казанлък, а висше – българска литература в Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Работи последователно като кореспондент, репортер и завеждащ отдел във вестниците „Искра”, „Труд”, „Литературен фронт” и „Дума”, зам.-главен редактор на вестник „Земя” и главен редактор на в. „Поглед”., заслужил деятел на културата, член на СБП. Първият му разказ е отпечатан през 1950г. във в-к „Искра”. Автор е на 20 книги – белетристика и публицистика, както и сценарии за телевизионни филми за Канада, Мали, Гвинея, Буркина Фасо и др.
С отпечатването на книгата „Гласове от далече” Николай Тодоров отбеляза 85-та си годишнина. Книгата е сигурно доказателство, че творческите му сили са в подем.
Анна Кожухарова благодари на хората, дошли да се срещнат с новата творба на Николай Тодоров, особено на кмета на с.Черганово г-н Неделчев. Тя подчерта, че няма книга, която авторът да не е изпратил на библиотеката, мислейки за това, че той трябва да поддържа връзката с родното си място. „Не случайно и последната му книга „Гласове от далече”, която е една много затрогваща, много искрена, много човечна книга започва с разказа „Къща на кръстопът”. Надявам се хората от Черганово да го прочетат, защото той е толкова жив, затрогващ, четейки го се усеща пулса на ласката на майчините ръце, една атмосфера на българско семейство, български дух, които не трябва да се забравят”, подчерта директорът на библиотеката. Тя допълни още, че за Николай Тодоров пишат много литературни критици. Някои от тях го помнят от предишни години, други го откриват сега, но всички се обединяват около мнението, че това е човек и автор, който непрекъснато ни зове да запазим в себе си човешкото, да бъдем честни, да бъдем справедливи, да подкрепяме тези, които се нуждаят от помощ, да пазим българското. Тя не пропусна да сподели, че според нея едно от най-ценните качества на Николай Тодоров е, че той е чужд на гнева и изпитва безкрайна добрина към малкия човек.
В предговора на книгата журналистът и публицист Стоян Бойчев е написал, че „Да. „Гласове от далече“, но звънки, чисти и ясни“. „У Николай Тодоров има един характерен белег, негов си белег – непоклатимо, старателно изпипване на случката, на факта, на събитието – казва Бойчев. – Това той е наследил от вестника – за хубаво. Ала верен на своя белетристичен талант, той отива по-нататък – там, където думата натежава от чувства и мисъл. Четеш, нищо особено като че ли не се е случвало, а скърбиш, жалиш, плаче ти се, или гняв ненадейно те обземе, или си готов да се надигнеш, да се съпротивляваш… Всичко това го има в прозата на писателя, намерил точната, ярката, незаменимата дума.“
Николай Тодоров се върна в годините назад и разказа пред присъстващите в залата на Инфоцентъра за първите си впечатления за работата в печатницата и редакцията на в. „Искра”. „Годините прекарани в редакцията на в. „Искра” бяха най-щастливите в живота ми. Това беше началото на пътя, краят на който наближава София”, сподели авторът.
„Гласове от далече“ съдържа нови моменти в развитието на българския разказ. Перото на Тодоров, винаги деликатно и ненатрапливо, е фокусирано в безпределната хуманност, доброта, човечност и чиста нравственост. Николай Тодоров е може би е сред малкото днешни писатели, ратуващ за толерантност и уважение към човека и неговия свят.
Приятна изненада за Николай Тодоров и за всички присъстващи на премиерата на книгата беше изпълнението на малките музиканти от Школата за забавна песен с ръководил Мариана Мъгева към НЧ „Възродена Искра 2000“ Ния и Елена. Милен Вангелов – актьор от театър „Любомир Кабакчиев” прочете разкази от новата книга „Гласове от далече“. А самият герой на вечерта не пропусна да благодари на всички отделили от свободното си време да го уважат, както и на малките певици Ния и Елена и на актьора Милен Вангелов.
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР