Казанлък
Младият изобретател Георги Чипов на гости на “Казанлъшкият Великден”
Една добра традиция – „Казанлъшкият Великден“ – се възобновява. Идеята стaратира през 2010 година от СНЦ „Зелена светлина в България“. Тази година на 13 април младите хора от града на розите могат да се срещнат с Георги Чипов и да научат повече за предприемачество, роботика, биотехнологии и иновации. Той е на 26 години, родом от Казанлък и е завършил Технически университет – София. Носител е на наградата „30 под 30“ на FORBES България, както и на „40 до 40“ на Дарик. Чипов спечели правото да представлява България през тази година в Сан Франциско, САЩ, на състезанието на Чивас за най-добри социални проекти с награден фонд $1 000 000. Спечелил е и Първо място на наградата Empower с проекта SMART HAND ( http://vimeo.com/56755598), както и е финалист на международното състезание TATA Social Enterprise Space Challenges Program. Има още 2 първи места – от Startup Challenge with John Mullins и от „How to Web Startup Spotlight“ – най -голямото предприемаческо състезание за Централна и Източна Европа. Той е спечелил финансиране за проекта http://arthesiscovers.com/ от Eleven Startup Accelerator и това са само част от неговите успехи до момента. Георги Чипов се е занимавал и с проектите: Prosthesis Controlled By EMG, Blood Pressure Monitor, EMG Dry sensors, ECG Simulator, EOG sensors, Robot Humanoid (това е робота, който може да играе футбол докато тича!!!), Airbags Controller, EEG dry sensor, Smart Alarm System, Smart Beehave, Book For Blind и други.
Събитието ще се състои на 13 април от 18:00 в Младежки дом, Казанлък. Ще имате възможността да чуете историята на един от най-иновативните млади българи и да му зададете лично въпроси. Организатори на това събитие са екипите на ABLE Mentor Казанлък, Business Architect Center, СНЦ „Зелена светлина в България“ и Spirit of Freedom.
“Казанлъшкият Великден” – мероприятието е продължение на поредицата събития, стартирали през 2010 г. от СНЦ „Зелена светлина в България“. Целта на тези срещи е да помогне на младежите от Казанлък да започнат да реализират своя потенциал. Във връзка с настоящото икономическо състояние в страната ни, срещите показват добри примери за това как младежта може да бъде успешно ангажирана в живота на местната общност. Известно е, че много млади българи срещат трудност в намирането на работа, след като завършат своето образование. Има хора на възраст между 23 и 35 години, които са безработни, никога не са започвали работа и нямат работни навици. С тази серия събития се цели да се даде думата на успели хора, които да споделят своя опит и идеи, младите да получат възможност да зададат въпросите си, както и да получат по-ясна представа за бъдещето си.
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР