Казанлък
Крясъкът на посредствеността. Долу мръсните ръце от Учителя Тео!
Преди дни родителите на няколко ученици от гимназията в Казанлък получиха своята петминутна национална слава, обругавайки учителя на златни медалисти по физика и носител на приза „Мъж на годината“ за 2014 – Теодосий Теодосиев, известен още като Тео. Тези досега неизвестни за обществеността хора вдигнаха врява до небесата, превзеха ефира и задръстиха интернет пространството с подписки и крясъци, задето преподавателят, видите ли, имал „наглостта“ да пише на отрочетата им двойки!?
Всичко това можеше да е много комично, ако не беше толкова жалко и низко. Срамота е да се прави подписка срещу преподавателя, който е чест за системата на образованието. Не зная колко е „елитна“ въпросната гимназия в Казанлък. Но съм сигурна, че точно г-н Теодосиев допринася от десетилетия да се говори за града на розите и калашниците не само у нас, а и зад граница и дори отвъд Океана. Прави го тихо и ненатрапчиво, така както се държат истински талантливите хора. По това те се различават от онези, които показно демонстрират с крясъци своята посредственост.
Ненормално е да се дава трибуна на тази и други подобни прояви на посредствеността. Иначе току-виж се пръкнала порочната практика да се викат телевизии във всеки български вход, в който има по двама-трима вечно недо-
волни граждани, които не си плащат разходите и изнервят всички останали с кривото си поведение.
Смятам, че е наш дълг да защитим добрия преподавател Теодосиев, който е съумял да опази своята различност и колорит през годините, да развие своята школа въпреки отдавна опорочената образователна система у нас. Щом тримата или четиримата родители от Казанлък не го харесват, нека намерят друго училище за децата си, които могат толкова, колкото показват.
Но стига са цапали и мърсили лика на достойния човек. Кой е той ли? Теодосий Теодосиев е главен учител по физика и астрономия в ПМГ „Никола Обрешков“ в Казанлък и повече от 30 години е ръководител на безплатната „Школа ТЕО“ по приложна математика и физика. Той е създател на собствена методика за формиране на силов интелект.
Негови възпитаници печелят 8 от 12-те златни медала, завоювани от български участници на международната олимпиада по физика. Има възпитаници и от Великобритания, Швейцария и други европейски държави. За заслугите си е награден с орден „Св. св. Кирил и Методий“, „Неофит Рилски“, получил е награда от физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ за най-много приети студенти физици, почетен диплом от българския парламент, почетен гражданин на Казанлък е.
Заради всичко това – долу мръсните ръце от Учителя Тео!
Аделина Делийска, „Преса“
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР