Казанлък
Красиви имена черпят заради светица, която често е бъркана с грешница!
Днес Православната църква отдава почит на живота и делото на Св. равноапостолна мироносица Мария Магдалeна.
Личността на св. Мария Магдалена неправилно се обърква с други жени, за които повествуват Евангелията. Света Мария Магдалина била родом от Мангала, на брега на Галилейското езеро. Тя не е Мария от Витания (градче на юг от Йерусалим) – сестрата на Марта и Лазар, която помазала главата на Иисус. Тя не е и опростената грешница, която помазала нозете на Иисус и ги изтрила с косите си, за което разказва св. евангелист Лука. Непосредствено след разказа за тази неназована по име грешница („…една жена от града, която беше грешница, вж. Лук.7:37) ев. Лука споменава поименно св. Мария Магдалина с думите „Мария, наричана Магдалина, от която бяха излезли седем бяса“ (Лук. 8:2). От текста ясно се разбира, че Мария Магдалина била една от многото други жени, които Иисус „излекувал от зли духове и болести… и които Му услужваха с имотите си“ (Лук. 8:2).
Объркването на св. Mария Магдалина с опростената грешница не е отскоро – то води началото си от края на VI век и се дължи най-вече на погрешно тълкуване на св. Григорий Велики. Смесването на различни жени с името Мария е особено разпространено на Запад, среща се и в нашумелите филми „Страстите Христови“ на Мел Гибсън, „Кодът Да Винчи“ от Дан Браун и други произведения. То се дължи на непознаване на Св. Писание. На този ден е и пренасянето на мощите на светия свещеномъченик Фока към 404 г. от Понт в Цариград. (Паметта му се празнува на 22 септември.) Кратко житие на св. Мария Магдалeна Мария МагдалинаКогато Господ Иисус Христос ходел по Галилея и чрез Своята Божествена сила извършвал личби и чудеса, към него пристъпила жена на има Мария Магдалина (от гр. Магдала). Тя го молила за помощ.
Господ изгонил из нея седем бесове (Марк 16:9) и напълно я изцерил от болестта, от която тя страдала. Оттогава благодарната Мария служила непрестанно на Господа, слушала неговото учение и вървяла след него до самата Негова кръстна смърт. Заедно с други свети жени, тя гледала страданията на Христа и плачела за Него. Заедно с майката на Спасителя тя стояла при кръста и видяла, как положили Господа в гроба. Тъгувайки за смъртта на Спасителя, светите жени приготвили благовонно миро (виж Св. Мироносици, бел.ред.), за да помажат с него, според юдейския обичай, тялото на Иисус Христос. И след като минала съботата, рано сутринта отишли на гроба. Но по-рано от всички, още до разсъмване, дошла на гроба Мария Магдалина. За голямо свое учудване тя видяла, че камъкът е отвален и гробът празен. Смутена от видяното, Мария Магдалина бързо се затекла при апостолите Йоан и Петър и им казала: „Дигнали Господа от гроба, и не знаем, де са Го турили“ (Йоан 20:2). Йоан и Петър веднага тръгнали подир нея и като влезли в пещерата, видели, че тялото на Иисуса го няма и че в ъгъла лежат само повивките, с които то било обвито. Те се върнали, а Мария останала на гроба, стояла и плачела. И както плачела, надникнала в гроба и ето видяла два ангела в бяло облекло да седят – единият при главата, а другият при нозете, гдето било лежало тялото Иисусово. Те й казали: „Жено, защо плачеш?“ – Вдигнали Господа моего – отговорила тя – и не зная где са Го положили. Като казала това, тя се обърнала назад и видяла Самия Иисус, но не Го познала и мислила, че е градинарят. – Жено – казал й Той – защо плачеш, кого търсиш ? – Ако си Го ти изнесъл – казала тя, – кажи ми где си Го положил и аз ще Го взема. – Марийо! – казал й тогава Спасителят. Едва сега Мария Го познала и радостно извикала: „Учителю!“ – Не се допирай до мене – казал й Господ, – но иди при братята Ми и им кажи, че възлизам при Моя Отец и при вашия Отец, и при Моя Бог и вашия Бог! [Вж. Иоан. 20:17]. В това време и другите жени, които вече се връщали от гроба, срещнали по пътя Спасителя, Който им казал: „Радвайте се!“ Те паднали пред нозете Му и Му се поклонили. По такъв начин светите жени, които ревностно служели на Господа по време на земния Му живот, се удостоили да бъдат първи благовестници на Неговото славно възкресение. Мария Магдалина, която първа видяла възкръсналия Господ, утешила скърбящите ученици с радостните думи: „Христос възкресе!“ Като първа благовестница на възкресението, тя е призната от църквата за равноапостолна. След Възнесението Господне Мария Магдалина прекарвала с пресвета Богородица и апостолите в постоянна молитва и била свидетелка на първите успехи на християнското учение в Йерусалим. Пълна с усърдие и вяра, тя сама проповядвала словото Божие и за туй посещавала разни страни.
Църковното предание говори, че посетила и Рим, и че поднесла на императора Тиберий червено яйце, като му казала: „Христос възкресе!“ и му разказала за кръстната смърт на Господа. Още от старо време имало обичай у юдеите, особено у бедните, да поднасят яйца на свои познати, приятели и покровители в деня на рождението им и на Нова година. Това се смятало като израз на радост и уважение от людете, които не са могли да поднесат по-скъпоценен дар. По примера на св. Мария Магдалина у християните влязло в обичай да се даряват един другиму червени яйца за спомен на Христовото Възкресение. От Рим св. Мария Магдалена дошла в Ефес, където до самата си смърт помагала на св. Йоан Богослов в неговите апостолски трудове. В V век нейните мощи били преместени от Ефес в Цариград. [Повече за светите мощи на св. Мария Магдалена виж в житието по-долу.]
Днес имен ден имат всички с имената Мадлен, Мадлена, Магдалена, Магда и Миглена.
Blitz.bg
Казанлък
Хороскоп за 30 ноември: Вижте кой може да преоткрие любовта и за кого има риск от пробив в аурата

Овен
Нуждаете се от развлечения и отдих, за да възстановите силите си. Предстоят ви срещи и хубави вълнения с хората, които обичате. В този ден може да получите просветление, да научите кармичните си уроци или да получите информация за преражданията си.
Телец
В този ден може да обикаляте магазините и да се забавлявате, изпразвайки портфейла си. Може да се сдобиете с ценни вещи. Навярно самотните ще има с какво да се похвалят. В ден като този може да преоткриете любовта. Семейните отношенията ще се подобрят.
Близнаци
Не се захващайте с важни неща следобед, защото усилията ви вероятно ще са напразни! След това ще имате повече основания да се радвате. Трябва обаче да се жертвате в полза на другите, направете нещо специално за тях!
Рак
Днес сте доста уязвими от външни атаки. Възможни са енергийни пробиви в аурата. Затова внимавайте с кого общувате! Не доставяйте удоволствие на дразнителите! Ако някой се забавлява докато ви дразни, намерете начин да го разкарате от пътя си! Избягвайте споровете!
Лъв
Не искайте много от съдбата! Дава ви се това, от което имате нужда. Ако мислите за някого, непременно му се обадете! Не тормозете обаче събеседника с недомлъвки! Няма да ви разбере, ако му разказвате притчи. Не си струва да се обръща внимание на сънищата. Няма да се сбъднат.
Дева
Доста сте старателни и с каквото и да се захванете днес, ще постигнете завидни резултати. Мъжете обаче се инатят всичко да става така, както са планирали. Това е грешка. Настъпват промени, с които трябва да се съобразите. Избягвайте и конфликтите, и пазаруването!
Везни
Времето е чудесно за всякакви творчески начинания. Имате прекрасни идеи, опитайте се да ги реализирате! Забравете за съмненията и действайте! Може да се сдобиете с качествена битова техника. Внимавайте с химичните препарати! Увеличава се рискът за повява на екзема.
Скорпион
Губите доста време, за да оправяте чужди пропуски и проблеми. Не се чувствате в обичайната форма, но имате възможност да си починете. Обмисляйте внимателно всяка дума, защото се увеличава опасността да не засегнете някой! Пазарувайте само наложителни неща!
Стрелец
Денят е благоприятен за пазаруване. Може да придобиете нова кола или да се заемете с ремонт у дома. Възможни са обаче здравословни проблеми. Увеличава се рискът от възпаление на лимфните възли. Може да получите подарък от съдбата – неочаквана печалба.
Козирог
Днес сте в отлично настроение. Чака ви обаче доста работа. Направете си план и се постарайте да го изпълните! Ще получите помощ от близките си. Свободното си време пък може да прекарате така, както ви се иска. Желателно е вечерта да сте си у дома.
Водолей
Сега е моментът да помечтайте с любимия (любимата) и да правите планове за бъдещето. Денят е чудесен за пътуване и за забавление. Не вземайте обаче и не давайте пари назаем! Може да намерите хора, които да ви повярват, да ви подкрепят, или дори да се влюбят във вас.
Риби
Днес трябва да упорствате повече, за да изпълните целите си. Планирайте по-внимателно разходите си! Ако се налага да използвате режещи инструменти у дома, внимавайте, възможни са аварии! Това е добър ден за запознанства и за начало на лечебни процедури.
Казанлък
Времето през декември – ще вадим шейните или ще ходим на плаж!?

Най-ниските температури през декември в България ще бъдат между минус 10 и минус 5 градуса, а най-високите – между 13 и 18 градуса, съобщи за БТА Анастасия Кирилова – синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки месечната прогноза за декември на отдела „Метеорологични прогнози“ в НИМХ.
Тя уточни, че тази година през декември се очаква средната месечна температура у нас да бъде около нормата, която в Северна България и по високите полета е от 0 до 2 градуса, в Горнотракийската низина – 2-3 градуса, по Черноморието и в най-южните райони – 4-6 градуса, а в планините – от минус 8 до минус 2 градуса.
Месечната сума на валежите ще бъде около и над нормата, която в по-голямата част от страната е между 40 и 60 литра на квадратен метър, в планините – до 70 литра на квадратен метър, а в най-южните райони – между 70 и 110 литра на квадратен метър.
Между 2 и 4 декември заради средиземноморски циклон ще има валежи от дъжд, които на места ще преминават в сняг
В началото на месеца ще е сравнително топло, с разкъсана средна и висока облачност. През периода 2-4 декември, с преминаване на средиземноморски циклон, облачността ще се вплътни и от запад на изток на много места в цялата страна ще има валежи от дъжд, който с понижението на температурите в северозападната половина от страната ще преминава в сняг.
Около средата на първото десетдневие вероятността за валежи намалява, но се повишава възможността за мъгливо време в низините сутрин. Температурите ще са близки до климатичните норми. През втората половина от първото десетдневие отново се повишава вероятността за синоптична обстановка със значителна облачност, валежи от сняг в по-голямата част от страната и температури, които ще са по-ниски от обичайните за периода.
В началото на второто десетдневие температурите ще се повишат, но след това ще има валежи и те ще се понижат
През второто десетдневие се очаква температурите да се повишат и да бъдат близки или по-високи от нормите, а вероятността за валежи намалява. Отново ще се създадат условия за намалена видимост или инверсионна облачност на места в низините и котловините сутрин.
Около средата на периода се повишава вероятността за процес със значителна облачност, валежи на повече места в страната и относително понижение на температурите.
През третото десетдневие се очакват валежи от дъжд, а в Северна България и по високите полета – и от сняг
През първите дни от третото десетдневие на месеца изгледите са за време без валежи и с температури, близки до обичайните.„
През последните дни от месеца се очаква температурите да се повишат и да бъдат над климатичните норми.
Повишава се обаче и вероятността за валежи от дъжд, а в Северна България и по високите полета – и от сняг.
Кои са характерни особености на месец декември?
В метеорологично отношение декември е първият зимен месец. През него преобладава облачното и мъгливо време. Студените нахлувания от север на арктичен въздух зачестяват и вали сняг. Средният брой на дните със снежна покривка в Северна България е 10-15, в Южна – четири-пет.
При нахлувания на топъл въздух от югозапад температурите през декември се повишават и се наблюдават т. нар. поврати на топлина. Валежите, в по-голямата част от страната, в сравнение с другите месеци, са сравнително малко, особено в Дунавската равнина.
Средният брой на мрачните дни през декември е от девет до 14, на ясните – от два до четири, а на мъгливите дни в равнинните райони – от седем до 12.
Астрономическата зима започва на 22 декември в 5:27 ч.
В началото на месеца слънцето в София изгрява в 7 часа и 37 минути, и залязва в 16 часа и 53 минути. Продължителността на деня е 9 часа и 15 минути.
В края на декември слънцето изгрява в 7 часа и 57 минути, и залязва в 17 часа и 1 минута. Продължителността на деня е 9 часа и 3 минути.
Фазите на луната през месеца са: на 5 декември е последна четвърт, на 13 декември е новолуние, на 19 – първа четвърт, а на 27 декември е пълнолуние.
Астрономическата зима започва на 22 декември в 5:27 часа, съобщи още Анастасия Кирилова от НИМХ.
Казанлък
Днес е Андреевден

На 30 ноември почитаме паметта на свети апостол Андрей Първозвани. Андрей е ученик на Христос, един от Дванадесетте апостоли, брат на апостол Петър.
Разпънат е на кръст в гръцкия град Петра. Кръстът му, с формата на буквата Х, е известен в иконографията и средновековното изкуство като „Андреев кръст“.
След падането на Византия апостол Андрей е смятан за покровител на Русия.
В народните вярвания днешният ден се нарича Андреевден. В различните краища на страната е известен като Андреювден, Ендрювден, Андрея, Андрей, Ендрин, Ъдрей, Ендрей, Дреювден, Едревден, Мечкинден. В народния календар Андреевден се приема като начало на зимния празничен цикъл. В цялата страна той се свързва с вярването, че от него денят започва да расте колкото просено зърно, а слънцето да помръдва както пиле в яйце, пише news.bg.
За да наедрява реколтата, в навечерието на празника стопанката слага на огнището и ново гърне и вари в него жито, царевица, боб, леща и др. На сутринта готовото вариво се изяжда вкъщи, като всеки най-напред хвърля малко нагоре в комина на огнището с пожелание да израснат високи посевите.
В планинските райони (Котленско, Тревненско и др.) и в Западна България празникът се отбелязва още и като Мечкинден, почитан за предпазване от мечки.
Според легендата някога св. Андрей живеел самотно като постник в една пещера, недалеч от манастир. В гората често идвали мечки, които ядели манастирския мед. Един ден светецът успял да хване мечката, възседнал я и я отвел в манастира. Оттогава Андреевден е и празник в чест на мечката и се нарича още Мечкинден, а самият светец се почита като господар на животното.
Имен ден празнуват Андрей, Андриян, Андрея, Андреа.
Казанлък
Две добри новини за Община Казанлък

Одобрени са две проектни предложения за енергийно обновяване на публични сгради – за сградата на Общината и това за сградата на Военен отдел!
Договорите ще подпише кметът на общината в идната седмица.
Пресцентър Община Казанлък
Казанлък
Седем улици в Казанлък са с еднопосочно движение

Със заповед №2348 от 23.11.2023 г. на кмета на Казанлък на основание чл.44, ал. 2 от ЗМСМА, чл. 3 от Закона за движение по пътищата и във връзка с Генералния план за организация на движението на гр. Казанлък, от 06:00ч. на 24.11.2023г., се въвежда еднопосочно движение на МПС по следните улици в гр. Казанлък:
1. ул. „Бузлуджа“ , в участъка от кръстовището с ул. „ Шейновска“ до кръстовището с ул. „ Капрони“ в посока север-юг.
2. ул. „Петко Д. Петков“ , в участъка от кръстовището с ул. „ Шипченска епопея“ до кръстовището с ул. „ Капрони“ в посока юг-север.
3. ул. „Константин Иречек“ , в участъка от кръстовището с ул. „ Петко Д. Петков“ до кръстовището с ул. „ Орешака“ в посока запад-изток.
4. ул. „Перник“ , в участъка от кръстовището с ул. „ Орешака“ до кръстовището с бул. „ Освобождение“ в посока изток-запад.
5. ул. „Д-р Петър Берон“ , в участъка от кръстовището с бул. „ Освобождение“ до кръстовището с ул. „ Орешака“ в посока запад-изток.
6. ул. „Страхил войвода“ , в участъка от кръстовището с ул. „ Бузлуджа“ до кръстовището с бул. „ Освобождение“ в посока изток – запад.
7. ул. „Сергей Румянцев“ , в участъка от кръстовището с бул. „Освобождение “ до кръстовището с ул. „ Орешака“ в посока запад-изток.
С текста на заповедта може да се запознаете тук
Казанлък
Автентичният български фолклор е нашата идентичност и трябва да се популяризира, смятат музикантите и преподаватели Тони и Тодор Говедарови

В последно време определено има интерес към народната музика, но младите хора не познават достатъчно автентичния български фолклор. Той трябва да се популяризира, защото е нашата национална идентичност. Това смятат казанлъшките преподаватели и музиканти Тони и Тодор Говедарови. Те разказаха в интервю за БТА за възможностите и предизвикателствата пред младите, които искат да се реализират в сферата на музиката.
Тодор Говедаров е преподавател по гайда в местното Средно училище “Екзарх Антим I”, a съпругата му Тони преподава поп и народно пеене на деца на възраст от пет до 18 години в Общинския детски комплекс “Иван Рилски”. Освен учители, двамата са и действащи музиканти, имат собствена формация и създават авторска фолклорна музика.
В момента навсякъде около младите се пропагандира друга музика – по-скоро балканска, от български изпълнители, но характерна за други страни и етноси, посочи Тодор Говедаров. Той изрази мнение, че има нужда да се наблегне върху рекламата на българския фолклор, да се инвестира в повече музика и в повече млади изпълнители и да им се дава повече “ефирно време”.
Според Тони Говедарова младите изпълнители имат нужда да слушат българския фолклор в най-чистия му вид. “Смятам, че от най-ранна възраст ние трябва да възпитаме у децата си родолюбието, познаването на българската история. Те трябва истински да обикнат нашия български фолклор, защото той ни различава от всички други народи. Ние трябва да бъдем горди с него и да направим всичко възможно да поддържаме нашите традиции, култура и да предаваме това от поколение на поколение“, коментира тя. По нейно мнение автентичният български фолклор не е достатъчно достъпен. “Забелязвам, че културата в България отиде на заден план и се пропагандира друг стил музика. Нормално е децата да не познават нашия български фолклор в най-чистия му вид, познават например етно джаза, но възприятието им за фолклор е погрешно”, каза тя.
Музикантите обясниха, че онова, което хората намират в интернет пространството, са предимно аранжименти и интерпретации на български народни песни. Тодор Говедаров каза, че той и колегите му в СУ “Екзарх Антим I” в Казанлък се стараят да преподава на децата фолклорната музика в абсолютно чистия ѝ вид. “Моите ученици познават и най-старите изпълнители, слушали са записи от лентов магнетофон, от грамофонни плочи и са много добре запознати със стиловите особености на фолклорните области. Слушали са изпълнители, които са доказани в своята фолклорна област и познават особеностите”, обясни той и призова всички свои колеги да работят по този начин. Според него младите музиканти трябва да познават автентичната народна музика и тя да бъде тяхната основа за интерпретация и за развитие в други стилове. Тони Говедарова добави, че тя също се опитва да възпита учениците си на първо място в любов към фоклорната музика.
Двамата съпрузи коментираха още, че да си музикант в днешно време не е лесно, а още по-трудно е това да се съчетае и с преподавателската професия. И двете неща обаче са се превърнали в техен начин на живот, а те са единодушни, че музиката и преподавателската дейност не са професии, а призвание. Според тях всеки преподавател трябва да бъде и приятел с учениците си, а от изключителна важност е личният пример. “В основата на това да се отдадеш на музиката и да станеш добър музикант, е мотивацията. Старая се да спечеля доверието на своите ученици, да им давам съвети относно пътя, който трябва да преминеш към това да бъдеш музикант”, каза Тодор Говедаров. Двамата смятат, че тяхната реализация като музиканти е полезна в професията им от гледна точка именно на това, че могат чрез своя личен пример да мотивират учениците си да следват своя път и да се развиват в сферата на музиката.
Тони и Тодор Говедарови смятат, че през последните години все повече се засилва интересът към народното звучене не само от страна на публиката, но и от страна на младите, които искат да се развиват в тази сфера. Те подчертаха, че това е една много добра тенденция и всички преподаватели, както и музиканти, трябва да се стараят да я поддържат. “Според мен всеки един българин, който обича родината си, би настръхнал от звученето на чистия български фолклор”, посочи Тони Говедарова и изрази надежда все повече млади хора да проявяват интерес и желание да запазят автентичната българска народна музика.
БТА
-
Казанлък4 дни ago
Обрат! Починалият мъж в Казанлък не е бил бездомник, почерня от полиция на мястото
-
Казанлък4 дни ago
Студът взе първа жертва – мъж замръзна в Казанлък
-
Казанлък4 дни ago
Спасиха бедстващо семейство с дете
-
Казанлък3 дни ago
От утре /вторник-28.11.2023г./ ще започне прием на заявления за регистрационен номер по избор от СТ 7001 РХ до СТ 8000 РХ