Казанлък
Кметът на Общината поздрави Кмета на Средногорово за „Кмет на месец март“
Галина Стоянова връчи грамота на Илиян Илиев за водещия вот в кметската класация по населени места през месец март, 2017г. в категорията „Съхранена историческа памет – за инициативи по повод исторически дати и събития, поддръжка на паметници и паметни плочи“: „Надявам се отличието да ви донесе удовлетворение и увереност да продължавате да работите!“, пожела Кметът на Казанлък на Илиян Илиев и неговия екип.
Макар да е най-малкото населено място в казанлъшко, усилията на Кмета да възстанови Паметника на загиналите във войните средногорци спечелиха широк отзвук. Към целевите средства от Министерството на културата за ремонт щедри местни хора добавиха свои лични дарения и доброволен труд. Така през изминалата зима станаха възможни почистването на монумента и неговото освежаване, бе изградена декоративна ограда и поставено осветление. Националният празник 3 март средногорци и техните гости отбелязаха заедно пред обновения паметник.
Сред поводите за гордост на Илиян Илиев е и красивата чешма в парка в центъра на селото, която се превръща в емблема на средногорци, обновяването на селската библиотека, новото информационно табло за жителите, а кметските идеи за разхубавяването на Средногорово се множат.
„Аз, като един от инициаторите на гласуването за кметове по населени места, се радвам да получа тази награда, защото отношението на кмета към паметниците и паметните плочи много добре се вписва в идеята на класацията. В моята фейсбук страница показвам как се случват нещата в село Средногорово и хора, които не са наши жители, но имат интерес към селото ни научават от там за работата ни.“, сподели Илиян Илиев и благодари на своите колеги. Той подчерта, че работи в абсолютно единомислие с бившия местен наместник и заедно успяват да надграждат направеното в Средногорово.
На Галина Стоянова бяха показани ремонтните работи по храма „Свети Георги“. С цялостната реконструкция църквата придобива значително по-хубав вид. Местните управници обсъдиха текущи проблеми и задачи за решаване в Средногорово.
Априлската класация за работата на кметовете по населени места е на тема „Спорт, младежки дейности, иновации – дейности, насочени към подкрепа на инициативи на младите хора в населеното място, детски площадки и игрища“. На 24 часа с един глас от един IP адрес в интернет страницата на Общината всеки жител или приятел на населеното място може да подкрепи своя кмет от община Казанлък.
Целта на класацията „Кмет на месеца“ е да окуражава добрите практики на местната власт във всички сфери на живота по места, да засили обмяната на опит и по този начин да подобрява живота на хората в региона.
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР