Казанлък
Кметът на Казанлък: През 2018 г. искаме да представим града по най-добрия начин
Интервю с кмета на град Казанлък Галина Стоянова – eдна година по-късно
Г-жо Стоянова, провеждате тридневен национален музикален фестивал, посветен на композитора Петко Стайнов. Кои от събитията в него са най-очаквани от културната общественост на града?
Хоровият фестивал е един от най-очакваните, защото и тази година ще участват хорове от цялата страна, включително от Гърция, от град Дидимотико. Ще се изяви църковният хор на катедралния храм в Дидимотико. Разбира се, съгражданите очакват изпълненията на хор „Петко Стайнов“ и казанлъшките хорове, които се подготвили нова продукция. Съботният ден изцяло ще бъде посветен на музикалните произведения. Казанлъчани са винаги ревниви, малко шовинисти, но ще се радват и на концертната програма, която е подготвена от гостуващите хорове.
Получихте награда в категорията „Най-много инвестиции в туристическата инфраструктура през 2017 г.“ на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, с какво я заслужихте?
Оценката за нас е доста важна, тъй като в туристическа инфраструктура в Казанлък инвестираме вече шест години. Мога да кажа, че най-важното усилие беше създаването на Музея на розата, който е не само национална гордост, но и единственият в света музей, посветен на розата. Разбира се, ние го изпълнихме с държавно финансиране, но Музеят на фотографията, който също е единствен в България, направихме със собствен ресурс. Предоставихме собствени помещения и той вече една година работи. Набира изключително голяма сила не само като музей на артефактите, на свързани с историята на фотографията материали, но и като изложбена зала и галерия. Вече достатъчно сериозни имена направиха своите изложби и презентации в Музея на фотографията. Освен това средствата, които влагаме в туристическата инфраструктура в Долината на тракийските царе, са много значителни. Последната година реконструирахме и консервирахме две много красиви гробници в Долината – Хелвеция и Грифони, с нова приемна сграда за всички гробници в Долината, с което завършихме един комплекс от пет гробници заедно с Голяма Косматка, които са в много добър вид и ансамбъл за посещения от туристите. Така, че тези усилия, които правим със собствен и с външен ресурс, с европейско финансиране – както направихме гробниците, са достатъчно важни за туристическия поток. Ние оценяваме високо наградата и и считаме, че тя е абсолютно заслужена.
Какъв е общият размер на инвестициите в туризма?
Близо 5 милиона лева е общото вложение в туристическа инфраструктура през последната година и половина. Какви най-сериозни предизвикателства предстоят пред Вас като кмет? Едно от тях е европейското председателство. Имаме два проекта, с които ще участваме, за да посрещнем гостите, които задължително ще посетят Казанлък и нашите обекти. Това е нашата голяма задача за 2018 г. – да представим Долината по най-добрия начин. Освен това, 2018-а година е юбилейна за нашия празник – 115 години от фестивала на розата и 50 години от избора на Царица „Роза“ в Казанлък, 100 години от началото на лютиерството в нашия град, 140 години от Освобождението на Казанлък и на България, домакини сме на честването на 3-ти март. Предстоят ни достатъчно големи юбилейни събития, за които ще се погрижим да представят подобаващо България, Казанлък и нашата Долина.
Важните проблеми на общината, които са вече зад гърба Ви?
Те са свързани преди всичко с реконструкция на инфраструктура. През тази година започнахме изпълнението на един много голям проект за реконструкция на един от нашите жилищни квартали. Инвестицията е на стойност 5 млн. лв. с улици, осветление, междублокови пространства, видеонаблюдение. Имаме и още един голям проект, който е в ход – на стойност 9 млн. лв. за образователна инфраструктура. Това са пет училища в нашите населени места и три детски градини в града, които ще придобият съвсем нов облик. Финансирането за двата проекта е обезпечено със средства по Оперативна програма „Региони в растеж“.
Кои са постиженията в управлението, които никой не може да Ви оспори?
О, нека това да преценят гражданите на Казанлък! Считам, че един от успехите през тази година е създаването на Техническия колеж – филиал на Техническия университет в София, и превръщането на Казанлък в академичен град. Считам, че това е един безспорен успех. Това дава на града ни огромни възможности в развитието му и задържането на младите хора, както и създаването на качествени кадри за нашата индустрия, която се развива изключително добре в сферата на машиностроенето и хидравликата. Считам, че това е постижение, което тепърва нашите съграждани ще оценяват високо.
РЕДАКТОР: АНИТА ЧОЛАКОВА
© Actualno.com
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР