Казанлък
Кметът Галина Стоянова отговори на питания на общинския съветник Васил Самарски
Относно сключени договори с търговски дружества с адрес на управление на територията на община Казанлък в периода 1 ноември 2011 – 28 февруари 2015 г. за изпълнение на обекти от Инвестиционната програма на Община Казанлък или по европейски проекти, съветникът от БСП Васил Самарски е получил отговор още на 27 април 2015 г. Кметът на община Казанлък допълни, че цялата информация за обявяването и провеждането на обществени поръчки и за сключените договори е публична и тя се намира на сайта на Агенцията за обществени поръчки, т.е. информацията е общодостъпна.
Относно въпросите, свързани с пътуването на делегация до Париж в дните на откриването на голямата българска изложба „Епопея на тракийските царе – археологически открития в България“, бе представена цялата делегация, в която са включени и две гражданки, избрани на случаен принцип и пред нотариус в анкетата на община Казанлък; целта на посещението; проведените срещи; постигнатите резултати; финансиране на пътуването.
В дните на посещението в Париж бе проведена среща с посланика на Република България във Франция Ангел Чолаков и провеждане Ден на Казанлък в българското посолство с концерт на изпълнителката Надя Тончева и филм за Казанлък и Долината на розите и тракийските царе на оператора Иван Бонев. Проведена е среща с генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова по повод кандидатурата на Долината на тракийските царе за включване в Списъка на световното културно и историческо наследство на ЮНЕСКО. Друг резултат от тази среща бе идеята на г-жа Ирина Бокова Казанлък да кандидатства за вписване на Празника на розата като уникално събитие в Списъка с нематериалното културно наследство на световната организация. Участието на Казанлък в Париж бе свързано и със самото официално откриване на българската изложба „Епопея на тракийските царе – археологически открития в България“ в Лувъра, където бронзовата глава на Севт III и съкровището от могилата Голяма Косматка са в центъра на изложението. Това безспорно е огромен успех и реклама за община Казанлък и Долината.
Относно бившето училище „Димитър Андреев“, отговорът на питането на г-н Васил Самарски е, че фактическото предаване на обекта бе извършено от Комисия от Областна администрация – Стара Загора, в изпълнение на Заповед на областния управител, на 18 юли 2012 г., след което е съставен акт за частна общинска собственост. Към момента изисканата информация е предмет на досъдебно производство и в този смисъл представлява следствена тайна, съгласно разпоредбата на чл. 198 ал. 1 от НПК.
По въпроса за договора с „Грийнпланет“ ООД за изграждане на Сепарираща инсталация и нейната дейност, кметът Галина Стоянова отговори, че в изпълнение на Решение № 498 от 4 март 2013 на Общински съвет-Казанлък, е сключен договор с „Грийнпланет“ ООД. На 7 октомври 2014 г. в ОбС е внесено писмо за прекратяване на договора. Поради факта, че останалите общини плащат на фирмите за сепариращата дейност, а в община Казанлък е било договорено точно обратното – общината да генерира приходи от дейността, този договор е бил изключително изгоден за Община Казанлък. Но фирмата преустановява дейността си и това е причината договорът с нея да бъде прекратен. Целта на тази сепарираща инсталация е да намалява количеството на отпадъци за депониране, срещу които Община плаща отчисления в РИОСВ. В момента сепариращата инсталация работи с нов собственик и сепарира отпадъците от разделното събиране. Община Казанлък няма отношение към дейността на фирмата.
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР