Казанлък
Кандидатите за депутати от ВМРО чуха проблемите на Казанлък, Мъглиж, Павел баня и Николаево
Кандидатите за народни представители на ВМРО от 27-ми Старозагорски многомандатен избирателен район разговаряха с жителите на Казанлък, Мъглиж, Павел баня и Николаево, както и на хората от села в тези общини. Срещите преминаха при подчертан интерес.
Пред Александър Сиди, Антон Андонов, Красимир Червилов, Чавдар Ангелов и др. местните жители споделиха задоволството си от успеха на ВМРО в предходния управленски мандат. По-възрастните благодариха за спазеното обещание минималната пенсия да достигне 300 лв., а младите – повишената минимална заплата и за извоюваните 450 лв., които държавата ще върне на родителите от данъци за всяко българско дете. Кандидатите за народни представители на свой ред увериха, че ще продължат да изпълняват своите ангажименти за увеличаване ръста на пенсиите и доходите на работещите български граждани. Подчертаха, че сред законодателните инициативи на ВМРО в 45-то Народно събрание ще бъде изработване на Закон за защита правата и интересите на възрастните хора и на нов Кодекс за социално подпомагане.
Жителите на общините в Розовата долина споделиха тревогата си от задълбочаващата се демографска криза и от липсата на добри условия за развитие на малък и среден бизнес в малките населени места. Селата, а и общинските центрове, се обезлюдяват, защото младите търсят поминък в столицата или в чужбина, оплакаха се местните хора. Не скриха и притесненията си от трудностите, които срещат родителите при отглеждането на малките деца.
Пред жители на Казанлък, Мъглиж Павел баня и Николаево водачът на листата Александър Сиди обясни, че ВМРО ще настоява за повече средства за втората година от майчинството и безплатна детска градина. Всяко дете да получава безплатни учебници също е сред мерките за преодоляване на демографската криза, залегнали в програмата на ВМРО за 45-ото Народно събрание.
Наред с това ще отменим Закона за социалните услуги и ще „изчистим“ законите от всички антисемейни и антидетски текстове, и ще приемем нов Кодекс за социално подпомагане, с който да се сложи край на социалния паразитизъм на маргиналните групи, увери Александър Сиди. Предвиждаме в най-кратки срокове да се инвестират поне 100 млн. лв. за изграждането на нови детски градини и ясли, обособяване на вече изградени подходящи сгради и ремонт на старите градини и ясли, ангажираха се пред местните хора кандидат-депутатите.
Обществеността сподели притеснението си от престъпността и циганизацията на малките населени места. В отговор кандидатите от листата на ВМРО в Стара Загора увериха, че предстои да въведат нов подход за интеграция на циганите чрез образование, труд и санкции при неспазване на закона.
На Сирни заговезни кандидатите от ВМРО присъстваха и на традиционните кукерските игри в село Турия и в Павел баня.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР