Казанлък
Какво събира Свети Патрик и Св. св. Кирил и Методий на фреска в Мъглижкия манастир
На 17 март католиците почитат Свети Патрик, покровителят на Ирландия. Малко известен факт е, че в Мъглижкия манастир „Св. Николай“ се намира уникален стенопис на Св. Патрик. Той е изографисан в църквата на видно място вляво от олтара в цял ръст, редом до светите братя Кирил и Методий. Автор на фреската в далечната 1909 г. е небезизвестният Петьо Ганин, казанлъшки зограф и куриер на Левски.
Според отец Йоан от Мъглижкия манастир необичайната иконопис е направена с цел да обедини просветителите на Славянските народи с покръстителя на скандинавските народи и Ирландия.
Защо обаче точно през 1909 г. известният зограф Петьо Ганин е решил да изобрази светецът, покровител на ирландците и покръстител на северните народи редом до Св. св. Кирил и Методий е любопитна историясвързана с ирландския благородник филантроп и българофил Пиърс О’ Махони.
Предполага се, че той е сред благодетелите отделили средства за възстановяването на църквата и изографисването й. Именно неговата фамилия стои в десния долен ъгъл на фреската.
През 1903 г. той създава сиропиталище в София, в което се грижи за деца бежанци от Македония и Беломорска Тракия, жертва на турските изстъпления през Илинденско-Преображенското въстание.
Смята се, че той е дарил средства за изографисването на манастира през 1909 г. с условието Свети Патрик да присъства редом със светите братя Кирил и Методий. Знае се, че Махони дори приема православната вяра, но не спира да е член на Ирландската църква, което може да обясни желанието му да види светците закрилници на двата народа един до друг.
Според кметът на Мъглиж Душо Гавазов преди години ирландското посолство е имало интерес да дари пари за възстановяване на част от манастира, но не се е стигнало до финансиране.
Отец Йоан припомня, че в Манастира многократно се е укривал Васил Левски, а преди време е възстановена килията на Апостола, както и някогашното килийно училище.
А Мъглижкият манастир е известен и с други необичайни стенописи. На фреските там някои от българските светци са изографисани в народни носии. Необичайно за канона е изографисването в обща иконопис и на Св. Николай със Св. Георги.
За съжаление времето не е пожалило сградата на основния храм и той се нуждае от ремонтни дейности, за да спре проникването на унищожителната за стенописите влага.
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР