Казанлък
Казанлък и Толияти с Меморандум за сътрудничество
Кметовете на Община Казанлък Галина Стоянова и на Толияти Сергей Андреев подписаха меморандум за сътрудничество днес. Андреев е специален гост на Града на розите по случай 10-тите юбилейни Празници в Долината на Тракийските царе. Контактите между двата побратимени града се развиват активно в сферата на културата, образованието и спорта вече 20 години. „Искаме да почувствате духа на Казанлък и в същото време, да направим така, че да бъдем полезни на жителите на нашите два града“, сподели кметът Галина Стоянова по време на срещата с руската делегация и допълни още, че с подписването на този меморандум, се надява отношенията между двата града да бъдат все така ползотворни и в идните 20 години.
В меморандума се казва, че страните си поставят за цел по- нататъшно развитие на отношенията във всички области от взаимен интерес, с приоритет в сферите на местното самоуправление, културата, образованието, туризма, спорта, както и сътрудничество между Търговско –промишлените палати на двата града. „Страните заявяват, че побратимените отношения между Казанлък и Толияти и за в бъдеще ще се основават на принципите на конструктивното сътрудничество, взаимното съгласие и зачитане интересите и на двете страни“, се казва още в Меморандума.
„За нас това е особено важна година, защото отбелязваме 20 години сътрудничество и се радвам, че нашата връзка се развива непрекъснато както в сферата на културата и туризма, така също и лично с кмета Галина Стоянова и с местния бизнес“, с тези думи кметът на Толияти Сергей Андреев засвидетелства своята благодарност за добрите съвместни практики с Община Казанлък през годините.
Гостите от Русия станаха свидетели и на виртуална презентация- възстановка на древния град Севтополис, потопен във водите на язовир „Копринка“, дело на арх.Николай Йотов, който подчерта, че до този момент в света не е осъществяван подобен грандиозен проект, какъвто Казанлък и Долината имат шанса да реализират. „Решихме да използваме технологията на 21-ви век и да пресъздадем виртуално историята на този древен град, в памет на най –големите учени, посветили живота си на траките“, каза по време на представянето арх.Йотов. Той допълни, че ще разчитат на Ирина Бокова, като генерален секретар на ЮНЕСКО, за да може този мащабен проект да се случи. „Вярваме, че ще дойде ден, в който ще успеем да ви покажем завършен и реализиран този проект“, каза още архитектът.
Кметът Галина Стоянова предаде наградите на децата от Русия, които участваха в конкурса „Малките нашенци“, на кмета на Толияти Сергей Андреев, като изрази надежда и за бъдещи съвместни инициативи между деца от двата побратимени града.
Част от официалната делегация от руския град Толияти са още заместник- кметът Артьом Гончаров, Ирина Свешникова – съветник на кмета, общинският съветник и главен лекар в 1-ва Толиятска болница д-р Евгений Сакеев и Наталия Христ – ръководител на управлението за международни връзки на град Толияти. На срещата присъстваха и заместник- кметът на Община Казанлък Петър Косев, заместник – председателят на Общински съвет- Казанлък Драгомир Петков, представители на местния бизнес.
За следваща своя визита, гостите от Толияти начертаха идния Празник на розата догодина.
ПРЕСЦЕНТЪР НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР