Казанлък
Казанлък е избран за националната кампания на БНТ за Детска Евровизия 2015 #Откривай България
Българската национална телевизия покани Казанлък да бъде част от едно от най-мащабните културни събития в България през 2015 г. – Детска Евровизия. Градът на розите е избран да стане част от кампанията, популяризираща българското домакинство.
В писмо до кмета на община Казанлък Галина Стоянова генералният директор на националната телевизия Вяра Анкова отправя специална покана към Казанлък за участие в националната кампания #ОТКРИВАЙ БЪЛГАРИЯ, която ще се проведе на 19-и септември (събота). БНТ планира националната инициатива да е в съзвучие с мотото на тазгодишното издание на престижния детски песенен конкурс (#откривай). Тя ще обхване 13 български града, известни със своите културни, природни и исторически забележителности. Градовете са толкова, защото България е 13-а страна-домакин в историята на Детската Евровизия. Селекцията на градовете БНТ е направила на базата на инициативата „Чудесата на България“, в която Казанлък има заслужено място.
В кампанията се е включил известният български художник Иван Яхнаджиев, който подготвя 13 идентични пана, брандирани с логото на Детска Евровизия 2015 за всеки от градовете, включени в инициативата.
Идеята е изявен художник от Казанлък, заедно с децата на града, да нарисува една от забележителностите, с които най-много се гордее нашият град. Това ще бъде посланието на Казанлък към Европа и своеобразна покана към европейските граждани да открият и посетят града и Долината на розите и тракийските царе.
На специална среща днес, 12 август, кметът на община Казанлък Галина Стоянова, покани представители на Съюза на художниците в Казанлък с председател Димитриос Пападакис, директора на Националната гимназия по пластични изкуства и дизайн „Акад. Дечко Узунов“ Петя Минекова и ръководителите на трите детски школи по живопис – Галя Иванова от ОДК „Св. Иван Рилски“, Ренина Лекова от НЧ „Възродена Искра“ и Ваня Запрянова от „Арт линия“. Тя им представи идеята на БНТ и възможността за популяризиране на Казанлък със средствата на изобразителното изкуство.
Всички 13 картини ще бъдат подредени в обща изложба в зала „Арена Армеец“ в седмицата между 15-и и 21-ви ноември 2015 г. Планира се и пътуваща изложба на всичките 13 платна както в България, така и Европа, чрез които да покажем красотата, таланта и културата на страната ни.
Домакинството на Детската Евровизия е голямо предизвикателство, но и безценна възможност да бъде представена България пред света. Целта на кампанията е българското домакинство на Детска Евровизия 2015 да остави траен и цветен спомен у всички участници и зрители.
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР