Казанлък
Изследване: Над 40% от българите се преквалифицират, за да работят за себе си
41.9% от българите търсещи преквалификация са мотивирани от желанието да придобият умения да работят на свободна практика. Това сочи проучване проведено сред 1010 българи, организирано от лицензиран професионален център Нет Ит. Проучването е проведено чрез Facebook и в него са взели участие хора от цялата страна, пише Inews.
Другите причини, които участниците в проучването посочват като мотив, да търсят преквалификация са нископлатена сегашна работа (17.3%), работа, която не им доставя удоволствие (12.7%), стрес на работното място (11.1%) и липса на перспектива пред сегашната им професия (10.4%).
Посоката в която участниците в проучването желаят да се образоват, са професии които са или с репутация на високо платени или дават шанс за работа на свободна практика. Така например 23.6% от анкетираните посочват, че биха са преквалифицирали в графични или уеб дизайнери, 20.5% в интериорни дизайнер, 13.9% в програмисти, 12.4% в счетоводители и 10.6% във фотографи. Останалите проценти до 100 са посочени голям брой разнородни професии.
„Проучването ясно посочва нуждата от умения за стартиране на дейност на свободна практика, които в момента се придобиват чрез самоподготовка или отделни откъснати събития. Да бъдеш фрийленсър е предприемаческа дейност, за която се подава данъчна декларация и човек трябва да има умения и познания по маркетинг, преговори с клиенти, презентационни умения и др. Надявам се все повече учебни институции да въведат подобна подготовка, а защо не и тя да стане задължителна в държавните образователни стандарти. Това ще подобри жизнения стандарт на специалистите в страната и ще ги задържа да остават тук“, казва Илиян Петров, основател на Нет Ит.
„В Нет Ит резултатите от проучването не бяха изненада за нас, тъй като при проследяване на развитието на хората, които получават професионална квалификация при нас, виждам, че много от тях работят на свободна практика или дори започват собствен бизнес с помощта на придобитите в центъра умения”, отбелязва Петров.
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР