Казанлък
Изложба „Зимни сезони с есенни фасони“ представят в Музей на фотографията
„Зимни сезони с есенни фасони“, това ще Ви представим в следващата изложба в Музей на фотографията. На 24 февруари ще ви запознаем с есента на Златко Латев под именто „Ахрида – усещане за есен“. Откриването ще бъде от 17:30ч, в двора на музея.
Златко Латев е добре познат на казанлъшката публика, през 2017г. представихме изложбата му „Капище“. Той е роден в с.Славяново, община Харманли. Описва себе си като „Светлописец”, „Инженер-технолог”, „Дегустатор”, „Природолюбител”, „Градинар” .
„Обичам да живея с природата.“, казва доста често Златко.
За него фотографията е вплела в себе си наука, изкуство и светлина. С всяка своя снимка се опитва да изрази етиката и естетиката на момента. Фотографията е изкуство, което отразява душевното, емоционалното състояние на даден момент. „Моето изкуство, наречено фотография (рисуване със светлина), не търпи компромиси. Духът и емоциите са водещи. Те сътворяват моите душевни образи в материални послания.“
Занимава се с артистична и художествена фотография повече от 40 години. Има участия в десетки международни и национални изложби, множество международни и световни отличия, и медали в областта на художествената фотография. Над 15 самостоятелни изложби в България и чужбина.
Името на изложбата „Ахрида“ всъщност е старото (средновековно) име на Родопите, по-точно източните родопи, заради обеностите в релефа им. Името „ахрида“ е със старобългарски произход, коренът на думата идва от думата „хрид“, което означава рид, скала, хълм. Пейзажът сам по себе си е сложен, съставен от множество елемнти. Същевременно физически, реален и функционален продукт, видим и невидим, посредник между възприятия и емоции. В изложбата ще видим типичните за Родопите тиклени покриви и стелещи се мъгли, рано сутрин, магичните багри и спокоиствие на родопската природа. Но някак с друго очарование, през очите и емоцията на друг човек, предадена чрез запечатаният миг.
Настоящата изложба „Ахрида – усещане за есен“ беше част от Международни фотографски срещи 2020 ПЕЙЗАЖ, организирана от Пловдивско фотографско средище, миналият октомври.
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР