Казанлък
Започна розоберът
Започна тазгодишната кампания по прибирането на розовия цвят.
От вчера в селата в Пловдивско вече се прибират първите килограми цвят маслодайна и роза. До ден- два започва брането на рози и в Казанлъшко, като очакванията са, че масовият розобер ще започне в края на тази седмица.
Това съобщи за Дарик един от най- големите розопроизводители, розопреработватели и розотърговци в страната Димитър Лисичаров от розоварна „Еньо Бончев“.
Лисичаров е внук на един от четиримата най- големи розотърговци и розопроизводители в България от началото на 20-ти век Еньо Бончев. Фамилният поминък е от 1909 година.
С близо 10 дни по-късно, в сравнение с миналата година стартира тазгодишната кампания по прибирането на розовия цвят, като основната причина за това е влажното и по-студено време тази пролет. Лисичаров прогнозира по-слаба за розопроизводителите година, в сравнение с предходната, която е определена като „най- силната за бранша от последните десетина години“.
Стартовата цена за розоберачите, с която започва тазгодишният розобер,е 60 стотинки за килограм набран розов цвят, като в зависимост от хода на кампанията, тя ще търпи корекции.
Според Димитър Лисичаров, е твърде рано да се кажат по-категорични изкупни цени на розовия цвят от розоварните, тъй като това се определя в хода на кампанията и нейното развитие.
И тази година проблемът с дефицита на розоберачи ще стои пред част от розопроизводителите, въпреки сериозната ангажираност на ромите в тази кампания.
Днес, след среща на кмета на Казанлък Галина Стоянова и Веселина Ралчева от Българската асоциация „Биопродукти“ с министъра на труда и социалната политика Ивайло Калфин стана ясно, че на утрешно заседание на МС вицепремиерът внася от свое име проекта на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда. Целта е да бъдат уредени неуредените трудови правоотношения и усъвършенстване и прецизиране на действащи текстове в Кодекса на труда (КТ).
Със законопроекта се предлага приемане на нова законодателна разпоредба в чл. 114 а от КТ, с оглед необходимостта от регламентиране на краткотрайна сезонна селскостопанска работа, възлагана от регистрирани земеделски стопани, чрез сключване на трудови договори за един ден. Трудовите договори ще могат да се сключват само за прибиране на реколтата от плодове, зеленчуци и розов цвят за професии, неизискващи специална квалификация.
В проекта за изменение е предвидено, че с един работник такива временни договори могат да бъдат сключвани за общо не повече от 90 работни дни в календарната година. В текста се предвижда за тях да не се изпращат уведомления в НАП, за изпълнение на работата не се връчва длъжността характеристика и не се издава заповед за прекратяване на този договор.
Предлагат се и изменения, с които ще се даде възможност лицата, които полагат труд по време на сезонна селскостопанска работа, да не бъдат лишавани от паричните обезщетения за безработица.
С тази промяна, която след утрешното заседание на Министерски съвет, ще бъде внесена в Народното събрание, се дава възможност на розопроизводителите да ползват още една, трета, форма за наемане на работна ръка – т.нар. ваучери или еднодневни трудови договори. Това е въпрос, за който розопроизводителите настояваха да бъде законодателно решен.
Близо 36 хиляди са декарите с маслодайна роза в България, като половината от тях са в Казанлъшко.
През миналата година доброто качество на произведеното розово масло стигна рекордна цена на световните пазари от 7 хиляди евро за килограм.
Деляна Бобева – дарик
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР