Казанлък
Днес започва десетото юбилейно издание на „Празници в Долината на тракийските царе“
Днес започва десетото юбилейно издание на „Празници в Долината на тракийските царе“, които ще продължат до 30 август в Казанлък. Официалното откриване на дните, посветени на тракийските царе, ще бъде тази вечер от 20.00 часа на пл. „Севтополис“ с грандиозно шоу на ансамбъл „Чинари“.
„Траките“ е спектакълът подготвен специално за зрителите на Десетите празници в Долината на тракийските царе. Освен танцьорите от „Чинари“, в новия спектакъл участват и трупите „Етнотикс“, „Чинари Дръмс“ и „Булгара“. Освен с танцовите композиции на „Чинари“, зрителите на площад „Севтополис“ този петък, ще имат възможност да се насладят на още една танцова магия – неповторимото огнено шоу на балет „Дивинитас“.
По време на откриването на Празниците ще се състои десетото връчване на награда „Професор Александър Фол“ за 2015. Досега носители на приза са д-р Георги Китов, който със своята експедиция ТЕМП направи епохални открития в Долината, ст.н.с. Мария Чичикова, проф. Людмил Гетов, проф. Николай Овчаров, проф. Иван Маразов, Диана Димитрова, доц. Георги Нехризов.
С церемонията по връчването на наградата „Професор Александър Фол“ ще бъде даден старт на поредица от атрактивни културни събития, научни форуми и експозиции.
И тази година по време на празниците ще се състои международна научна конференция на учени, работещи в областта на тракологията, под наслов „Проблеми и изследвания на тракийската култура“. Две нови книги ще бъдат представени в дните на Празниците в Долината на тракийските царе. В рамките на научната конференция, която ще се проведе по време на Празниците в Долината на тракийските царе, на 28 август в 15 ч. ще бъде представена книгата „Казанлъшката гробница“ с автор Меглена Първин, главен уредник при ИМ „Искра“.
На 29 август /събота/ от 20 ч. на амфитеатралната сцена в близост до Казанлъшката тракийска гробница ще бъде представена книгата на Диана Димитрова от НАИМ при БАН – „Гробницата на цар Севт III в могила Голяма Косматка“.
В програмата на празниците е включен „Панаир на тракийските занаяти“. Изложението ще събере на едно място майстори на различни сувенири и древни тракийски накити, керамика и кожарство. Панаирът ще се проведе на казанлъшката улица „Искра“.
По време на празниците в събота ще се състои и екопоход до Мегалита край Бузовград, който ще премине под наслов „По стъпките на траките“. В програмата е включена възстановка на тракийски ритуал, възпроизведен от самодейци от Народно читалище „Любен Каравелов“ в Бузовград. По време на екопохода ще могат да се наблюдават още тракийски ритуали, реализирани от Общински театър „Любомир Кабакчиев“ и да се чуят песните на Трио „Калина“.
В рамките на Празниците тази година ще се проведе Първият джаз фестивал в Долината на тракийските царе, както и творческа интерпретация от фотограф-художници на забележителностите на региона, която ще носи името,,Артфест мултимедия“. Сред събитията от афиша на празниците е фотопленерът на тема: „Образът- развитие от древността до наши дни“ .
В празниците могат да се видят още интересни събития като „Тракийски стан“ – демонстрация на тракийски бойни изкуства; бодиарт ,,Тракийски мотиви от Долината на розите“; ревю на тракийско облекло с дегустация на вино; анимации за деца в Долината на траките./Кросс
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР