Казанлък
Димитър Танев: ДСБ гледа наляво
Като „поглед наляво“ определи случилото се вчера по време на Националната конференция на Демократи за силна България народният представител от Реформаторския блок, заместник председател на Комисията по бюджет и финанси и заместник председател на ДБГ Димитър Танев при среща с журналисти от Казанлък и Стара Загора. Поводът той взема от поздравителното слово към делегатите на форума на лидера на „Движение 21″ Татяна Дончева и радушния й прием на форума.
Реформаторският блок ще настоява и за публично извинение от ръководството на ДСБ за вчерашното отношение към съпредседателя на Реформаторите Найден Зеленогорски – един доказано дясно мислещ лидер с три сериозни мажоритарни избора зад гърба си. Смятам, че следващите общи стъпки минават през задгърбване на лицемерната двойственост и спазване на правилата.
Реформаторският блок няма да подкрепи Законопроекта за изменение на Изборния кодекс. За нас е неприемливо да се глобяват хора, защото не са гласували, допълни той.
Според него, големият проблем на българските избори не е избирателната активност, която е близка до тази в останалите европейски страни, а купеният корпоративен вот и над 1 милион мъртви души в избирателните списъци.
Отмяна на номерацията на партиите в изборната бюлетина и въвеждане на машинното гласуване и машинното преброяване са далеч по-разумни предложения, според Димитър Танев.
Народният представител определи предложения от правителството антикорупционен закон като „ ясен сигнал за политическа воля и сериозна предпоставка за решителна битка с корупцията“. Той изрази надежда до края на месеца проектозаконът да бъде внесен в Народното събрание. Законът е израз на политическата ни воля да се справим с корупцията – голям проблем и според нас, и според гражданите, и за бизнеса. Той създава единен орган за борба с корупцията – бюро, което да обедини сега съществуващите Комисия за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество, Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност (БОРКОР) и звеното в Сметната палата, което приема и проверява имуществените декларации.
Бюрото ще се състои от директор и четирима заместник-директори, избирани от Народното събрание. Бюрото ще има териториални структури, а служителите ще му минават тестове за почтеност, включително и проверки с полиграф. Няма да приема дарения – за първи път в закон влиза подобна политика. Бюрото може да иска от съда разкриване на банкова тайна, както и да иска разкриване на застрахователна и данъчна тайна. Бюрото има достъп и до базата данни на Централния кредитен регистър.
Има включени нови категории лица в системи с повишен корупционен риск. Там подават и офицерите от висшия команден състав на въоръжените сили, депутати, министри, главни архитекти, ректори, шефове на агенции, на комисии и всеки, който взема решения за публичните ресурси. Лицата вече ще подават само една декларация за имущество и интереси пред единния орган, вместо различните декларации, подавани сега пред различни органи.
Ще се декларира чуждо недвижимо имущество и чужди превозни средства, подлежащи на регистрация, на стойност над 10 000 лв., които лицето трайно ползва (т. е. повече от 3 месеца), и обучения, ако еднократната им стойност надхвърля 10 000 лв.
Четиридесет конкретни мерки в 8 различни области, като половината от мерките са с хоризонт от 6 месеца, съдържа подписаният вече от премиера и предложен от Реформаторския блок Меморандум. Той не е програма в програмата за управление, а още по-конкретни ангажименти и срокове.
Реформаторският блок има амбицията да излъчи единна собствена кандидатура за президентските избори, съобщи накрая Димитър Танев и обеща да коментира това в началото на лятото.
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР