Без категория
Данъчните облекчения за деца чрез работодател се ползват до края на годината

До края на декември работниците или служителите трябва да представят необходимите документи пред своите работодатели по основното трудово правоотношение, ако искат чрез тях да ползват данъчните облекчения за деца.
Две са декларациите за ползване на данъчното облекчение – за деца по чл. 22в и данъчното облекчение за деца с увреждания по чл. 22г от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ). Отпадна изискването за представяне на писмена декларация от другия родител, че той няма да ползва данъчното намаление. Дадена е възможност двете облекчения – за деца и за деца с увреждания, да се ползват от двамата родители, когато доходите на единия не са достатъчни, за да ползва облекченията в пълен размер. В тези случаи разликата може да се ползва от другия родител чрез подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Чрез работодател могат да се ползват и други видове данъчни облекчения, припомнят от приходното ведомство.
Данъчните облекчения не могат да се ползват чрез работодателя, ако родителят не е декларирал, че няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения, или че ще подава годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. Най-лесният начин да се проверят задълженията към бюджета е като се направи справка чрез портала за електронни услуги на НАП, достъпни с персонален идентификационен код (ПИК), който може да се получи във всеки офис на приходната агенция.
Данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания за 2020 г. могат да се ползват по два начина.
Първият начин е чрез работодателя по основното трудово правоотношение, който е задължен да извърши годишно облагане на доходите от трудови правоотношения на съответното лице, в срок до 31 януари 2021 г. В този случай е необходимо работникът или служителят да предостави на работодателя си декларацията по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ (за данъчното облекчение за деца) и/или декларацията по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ (за данъчното облекчение за деца с увреждания), както и останалите необходими документи, в срок от 30 ноември до 31 декември 2020 г.
Вторият начин за ползване на данъчно облекчение е с подаване на годишната данъчна декларация за 2020 г. – до 30 април 2021 г. Към годишната данъчна декларация се прилага и съответния образец на декларация за облекчение за деца, като е необходимо към датата на подаване на годишната декларация в приходната агенция, родителят да няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения.
Данъчните облекчения за деца с увреждания дават възможност сумата от годишните данъчни основи да се намали с 2000 лв. за отглеждане на дете с 50 или с над 50 на сто вид и степен на увреждане. Към формуляра се прилага копие от валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК, припомнят от НАП.
Данъчното облекчение за деца (по чл. 22в от ЗДДФЛ) намалява сумата по годишната данъчна основа в зависимост от броя на децата: с 200 лв. за едно дете до 18 г.; с 400 лв. – за две деца; или с 600 лв. за три или повече деца, ненавършили пълнолетие.
Без категория
Близо 450 млн. лева са платени през виртуалния ПОС на НАП

Онлайн плащането на данъци и осигурителни вноски е една от най-предпочитаните електронни услуги на Национална агенция за приходите. От началото на година досега, през т.нар. виртуален ПОС (е-услугата на НАП за плащане с карти), без такси са платени близо 450 млн. лева, а от създаването ѝ през 2018 г. до момента са извършени повече от 2,5 милиона трансакции за почти 1,2 млрд. лв.
Електронната услуга “ Справка за задълженията с възможност за извършване на плащане“ е достъпна с персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП) в Портала за електронни услуги на НАП:. От приходната агенция уточняват, че за плащането чрез виртуалния ПОС терминал не се дължат такси и то се отразява в данъчно-осигурителната сметка на клиента веднага, без обичайното забавяне при банков превод.
Онлайн плащането си остава най-удобният и предпочитан начин за погасяване на задължения, отбелязват от приходната агенция. Все повече родители избират да платят данъците и осигуровките си през виртуалния ПОС, тъй като основно изискване за ползването на данъчни облекчения за деца и за деца с увреждания е да нямат неплатени публични задължения, подлежащи на принудително събиране. От НАП препоръчват използването на Портала за електронни услуги както за плащане на задължения, така и за подаване на декларации, заявяване на документи, получаване на справки и информация, защото пести време и средства на клиентите.
Без категория
От днес затварят участък от ул.„Отец Паисий Хилендарски“ за асфалтиране

От днес се въвежда временна организация и безопасност на движението на ремонтирания участък от ул.„Отец Паисий Хилендарски“ до Кооперативния пазар в град Казанлък. За полагане на асфалтова настилка движението за МПС ще бъде затворено и в двете пътни платна за движение, спиране и паркиране, както следва:
– в участъка от кръстовището с ул.„Славянска“ до кръстовището с бул.„Никола Петков“ за движение на МПС ще бъде затворено в двете посоки.
Въвежда се временен режим на движение на МПС-та по обходните булеварди и улици: ул.„Славянска“, ул.„Бяло море“, ул.„Трапезица“ към съществуващата улична мрежа в града.
Освен асфалтиране на пътното платно, ремонтът обхваща демонтаж на старите тротоари и изграждане на нови, обособяване на зони за паркиране, ново улично осветление, пътна маркировка и сигнализация.
Временната организация на движението ще важи от 08:00часа на 14.11.2022г. (понеделник) до 17:00 часа на 19.11.2022г. (събота), включително.
Без категория
Казанлък избра своята нова Царица Роза 2022 – Белослава Желева

КМЕТЪТ НА КАЗАНЛЪК ГАЛИНА СТОЯНОВА: В КАЗАНЛЪК ЗАПОЧВАТ 119-ТЕ ПРАЗНИЦИ НА РОЗАТА, КОИТО СА ПОСВЕТЕНИ НА ЛЮБОВТА
Казанлък избра своята нова Царица Роза 2022 Белослава Желева от СУ“Екзарх Антим I“ тази вечер на сцената на Дом на културата „Арсенал“ измежду 26 претендентки за престижната титла. Подгласнички на Царица Роза 2022 станаха Тереза Павлова от Национално училище по приложно изкуство и дизайн „Акад. Дечко Узунов“ и Габриела Петкова – Професионална природо-математическа гимназия „Никола Обрешков“. Конкурс – спектакълът бе предаван на живо, за да достигнат емоциите от цветната вечер до повече публика. „Обещавам да нося короната с достойнство и отговорност! Благодаря за високата чест!“, пое ангажимента си към казанлъчани новата царица.

Кметът на община Казанлък Галина Стоянова първа поздрави отличените момичета: „Царица Роза събира в себе си вечността с младостта и красотата.“, посочи тя и поздрави родителите с прекрасните създания. Галина Стоянова припомни, че празниците са завещани от предците преди повече от сто години и отбеляза предизвикателствата пред абитуриентките с бъдещото им образование, въпреки които те са приели още едно с участието в конкурса. „Бъдете все така здрави и амбициозни и преследвайте мечтите си, както го направихте тази вечер!“, пожела Кметът на Казанлък към младите момичета.

Галина Стоянова обяви: „Започват 119-те Празници на розата в Казанлък. Те ще бъдат свободни, великолепни, с радостни сърца, с гости от близо и далеч, посветени на любовта!“. Високопоставеното жури бе председателствано от казанлъшкия художник Петър Бояджиев. Отдавна той работи в Канада, но е високо ценен сред българската публика със своите дигитални графики и живопис. В родния си град Петър Бояджиев е организатор на утвърденото международно събитие МИНИПРИНТ, в което традиционно участват графици от цял свят.
Осемчленното жури за избора на Царица Роза 2022 бе в състав: аташето по културните въпроси на Посолството на Япония у нас Тае Хигаки, Царица Роза 2007 Лора Георгиева, основателят на фондация „Нашият дом е България“ арх.Пламен Мирянов, Директорът на Исторически музей „Искра“ д-р Момчил Маринов, директорът на Художествена галерия – Казанлък Пламен Петров, Владимир Чучумишев – ръководител на направление „Образование и квалификация“ в „Арсенал“АД, директорът на Литературно-художествен музей „Чудомир“ Добрина Матова и директорът на Музея по фотографията Стефан Папукчиев.Яркото присъствие на Руслан Мъйнов и неговите изпълнения зарадваха и забавляваха и публиката, и участничките в конкурса. Очарован от тяхната хубост той благодари на момичетата за красотата.
Девойките дефилираха в три кръга: със спортно облекло, фолклорни костюми и официални вечерни тоалети. Още в първия кръг демонстрираха гъвкавост и елегантност с танци в различни стилове.Освен многото цветя и подаръци от Кмета Галина Стоянова и местния бизнес, който всяка година спонсорира събитията в празничната програма, традиционно, Царица Роза поема ангажимент да гостува в братските градове на Япония – град Фукуяма, префектура Хирошима на Празника на розата там и град Мунаката, префектура Фукуока, където ще се проведе Световен български фестивал. Аташето по културните въпроси на Посолството на Япония у нас Тае Хигаки връчи на Царица Роза 2022 Белослава Желева билети и цветя.
Празничната атмосфера на вечерта бе обогатена от изпълненията на Балетна школа „Па Де Кре“ – Стара Загора с ръководител Кремена Костова, Балетна формация „Дива Денс Клуб“ към Общински детски комплекс „Свети Иван Рилски“ с ръководител Анаида Дадашова и хореограф Теодора Василева, Балетен танцов център „Грация“ с ръководител Алла Ангелова и хореограф Юлияна Ангелова.Със забележително доверие се отнесоха към участието в конкурса тази година абитуриентките на Казанлък. 26 млади момичета демонстрираха, че застават над дребнотемието и злобливите коментари и смело и всеотдайно преминаха подготовката си за царската корона по програмата „Пътят към короната“.
Царският път и благородната надпревара допринасят за умението им да вървят гордо, уверено, усмихнато към всяка своя мечта. Те създават нови приятелства и отварят нови врати. През цялото време и до сцената кандидатките за короната бяха подготвяни от екип, който да спомогне по-доброто им присъствие на сцената: коафьорът Стенли Нанчев, директорът на Музея по фотография Стефан Папукчиев и инструкторът по зумба Гергана Начева. Конкурсът за Царица Роза и Празникът на розата в Казанлък са първите организирани в България. Над 110-годишната традиция се заражда в края на XIX и началото на XX век насред възстановяването на страната след Освобождението.
През далечната 1903 година казанлъчани правят празник на младостта и милосърдието, отдават почит на българската маслодайна роза и трудолюбието на розопроизводителите. През годините празникът и изборът на Царица Роза се превръщат в най-дългоочакваното събитие. Конкурс-спектакълът запазва обичта към българската неподправена хубост на младите девойки и остава неподвластен на капризите на модата, за да тачи естествените черти, осанка, походка и очарование на младото българско момиче.
По инициатива на Кмета Галина Стоянова, започнала през 2014 година, още в първия й мандат, уникалният Празник на розата в Казанлък получи патент за регистрация на 19 април 2021 година. Така се увенчаха с успех нейните дългогодишни усилия да защити репутацията на красивата традиция в Долината на розите и на тракийските царе, с която местните жители се гордеят. Патентът затвърждава правото на Община Казанлък да организира празнични събития, посветени на обичта към Роза Дамасцена и местния поминък. С избора на Царица Роза 2022 Казанлък се превръща в център на красотата и младостта за близо месец.
Празничните събития преплитат култура, история, изкуства, атракции и традиции като розобер и розоварене, за да отговорят на различните вкусове на посетителите. Кулминационните дни предстоят в началото на месец юни, когато новата Царица Роза 2022 ще бъде коронясана от миналогодишната Царица Александра Хаджихристова. Царица Роза 2022 Белослава Желева ще бъде орисана да изпълнява мисията на добър стопанин и посланик на Казанлък пред България и света. Церемонията по коронясване ще се състои вечерта на трети юни, а на пети юни, в неделния ден, предстои най-очакваното празнично дефиле – „Усмивки и цветя“.
Без категория
Почистват „ Храм „Св. вмчк Георги Победоносец“ в с.Енина

На 30.04.2022 г. /събота/ в„ Храм „Св. вмчк Георги Победоносец“ с.Енина ще се извърши пролетно почистване на двора , като призоваваме жители да се включат в мероприятието. Хора които имат желание да се включат в почистването,да си носят лозарска ножица,мотика,копачи,права лопата и добро настроение!
Почистването ще започне в 09:00ч., съобщиха от кметството.
Без категория
Празник е! Имен ден имат всички с хубавите имена…

На днешния 26 август православната църква почита паметта на светите мъченици Адриан и Наталия. Те живели по времето на император Максимиан, известен като жесток гонител на християните.
Легендата разказва, че
войниците на Максимиан намерили в една пещера повече от 20 човека, които твърдо отстоявали своята вярва, войниците ги вързали и отвели при Максимиан, който опитал всичко за да ги склони да се откажат
На изтезанията станал свидетел Адриан,
глава на преторията, знатен и богат човек, близък с императора. Той бил езичник и много се впечатлил от необяснимото за него търпение на християните.
Адриан започнал сам да ги разпитва какво ще получат от своя Бог за тяхното страдание. В разговора с мъчениците, Божията благодат се докоснала до добрата душа на Адриан. Слушайки ги, той разбрал божествената истина, казал на писарите като записват осъдените на смърт да запишат и неговото име, заедно с имената на мъчениците, защото и той повярвал в техния бог Христос и с радост искал да умре за него.
Тази постъпка не останала ненаказана. Императорът заповядал да го оковат във вериги и да го отведат в тъмница, където били затворени останалите мъченици.
Адриан имал млада жена – Наталия, която изповядвала християнството.
Когато научила за мъченията, на които бил подложен любимият ѝ, тя побързала да отиде при него в тъмницата, за да му даде сили. Наталия прислужвала на мъчениците, грижела се за християните, а скоро след кончината на мъжа си и тя се споминала, като заспала вечния си сън до неговия гроб.
Днес имен ден празнуват хората с техните имена, както и кръстените Адриана, Адриян, Адрияна, Наташа, Натали.
Името Наталия идва от латински означава родна, рождена, Адриан идва от името на древен град в северна Италия, дал името на Адриатическо море.
Без категория
ГДБОП предупреждава за измамни обяви в интернет

ГДБОП предупреждава за измамни обяви в интернет, основно в социална мрежа Фейсбук (Facebook), които „предлагат“ заеми от името на чужди банки.
Комуникацията с потенциалните жертви на измамата се води първоначално чрез чат приложението на Фейсбук (Facebook), а в последствие през Уотсап (Whatsapp) и Вайбър (Viber).
Измамниците използват основно телефонни номера с код +33 (Франция), но са засичани и други, включително един български номер.
В хода на комуникацията измамниците се представят за директори и служители на чужди банки и изпращат снимки на чужди документи за самоличност, за да звучат по-убедително.
Експертите от отдел „Киберпрестъпност“ в ГДБОП напомнят на гражданите да проявяват изключителна бдителност и в никакъв случай да не предоставят лични данни.
-
Казанлък2 дни ago
Затваряне на движението по бул.“Розова долина“ в неделя от 10,00 до 15,00 ч. за състезание по колоездене
-
Казанлък3 дни ago
Задържаха трима мъже задигнали близо 15 хил. лева от автомобил в Казанлък
-
Казанлък13 часа ago
Двама светци почитаме днес, вижте кои са те
-
Казанлък3 дни ago
Кметовете на Казанлък и френския град Грас – обединени зад каузата за опазване на розовото масло