Казанлък
Гражданите на Шипка предлагат 100-годишна гора да бъде обявена за защитена местност
Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“ подкрепя хората от град Шипка, които искат да защитят над 100-годишната широколистна гора в м. „Градишка могила“, като предлагат обявяването на защитена местност.
Днес местният инициативен комитет от Шипка внесе в Министерството на околната среда и водите (МОСВ) предложение за започване на процедура по обявяването на нова защитена територия с категория „Защитена местност“ и наименование „Градишка могила“, с обща площ 659.14 хектара. Предложената местност се характеризира с наличие на местообитания на застрашени, редки и уязвими видове и видове с висока консервационна значимост.
Непосредствено преди внасянето на предложението беше извършена проверка от местни доброволци, която установи, че е започнала сеч в сърцето на предложената защитена местност и вековната широколистна гора.
Представители на местния инициативен комитет смятат, че след като са уведомили Държавно горско стопанство – Казанлък през есента на 2015 г. за намеренията за обявяване на Защитена местност, от горското сега бързат да извършат добив на дървесина. Внесено е запитване в ДГС -Казанлък по Закона за достъп до обществена информация, за да се изяснят интензитетът на сечта и датата на разрешителното. На терен проверката показва, че има множество нови пътища, както и непочистени клони и паднали дървета.
Местните граждани декларират своята готовност да бранят гората, ако се налага и чрез акции и протести на място и пред отговорните институции.
Някои от основните цели на предложената Защитена местност „Градишка могила“ сa опазването на редки и защитени растителни видове, периферни местообитания на мечка, гнездови местообитания на редки и защитени птици; опазване на комплекс от естествени гори от бук и зимен дъб и силикатни сипеи; опазване и експониране на най-старите противоерозионни залесявания у нас; създаване на условия за познавателен туризъм за гостите на региона и рекреация за местното население.
От консервационна гледна точка с особена ценност в района са установените гнездови местообитания със сигурно гнездене на черен щъркел и голям ястреб, твърде вероятно гнездене на малък орел, а също и постоянните местообитания на мечката, южен белогръб кълвач, черен кълвач и др.
В предложената за защитена местност попадат част от първите горски култури у нас, създадени преди повече от 100 г. от френския лесовъд Феликс Мария Вожели с цел борба с ерозията и пороите по южните склонове на Стара планина, които са част от историята на горското стопанство на България.
Части от предложената защитена местност се използват от гражданите и гостите на Шипка за краткотраен отдих. В процес на подготовка е изграждане на образователен маршрут с тема борба с ерозията и устойчиво стопанисване на горите. През предложената защитена местност преминават туристически маршрути за върховете Шипка и Бузлуджа, Соколски манастир и др. В предложената защитена местност има водовземни съоръжения с локално значение, които са единствен източник за питейни води за някои от местните жители.
През февруари 2015 г. местният инициативен комитет внесе подписка в Министерство на земеделието и храните с искане за незабавно прекратяване на сечите в района на град Шипка по Селската река и Димовец, залесяване на прокараните пътища и сечища и спирането на прокарването на примитивни горски пътища като единствено средство за добив на дървесина. В резултат на подписката и проведени преговори между местния инициативен комитет и ДГС Казанлък и беше спряно прокарването на нов път в района над град Шипка.
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР