Казанлък
Галина Стоянова:„Няма нито един загубен лев от разплащателната сметка на община Казанлък в КТБ”
„Всички средства от разплащателната сметка на община Казанлък в КТБ са възстановени още през декември 2014 година.Създадохме всички възможни условия за публичност и лоялна конкуренция, с което защитихме интересите на Общината при избор на банкова институция през 2013 г.”, заяви кметът на Казанлък Галина Стоянова по време на днешното заседание на Общинския съвет.
Изборът на банка е право и задължение на ръководството на общината, в следствие на което през 2012 г. бе направен анализ на възможностите на пазара в областта на банковото дело. Това, от своя страна, създаде предпоставки да се търсят по-добри възможности за обслужване, при по-добри предлагани параметри от тези, определени от Общинска банка за периода 2001 г. – 2012 г.
„За изготвянето на анализ на възможностите за банково обслужване, бяхме провокирани именно от стремежа ни да управляваме правилно средствата на общината и то по най-икономичния и практичен начин. Целта ни бе по-доброто управление на публичните финанси, при спазване принципите на икономичност, ефикасност и постигане на съответствие на фискалната политика с икономическата обстановка към онзи момент. Целяхме постигането на максимални резултати от използването на паричния ресурс.”, коментира Стоянова. Тя подчерта, че за по-голяма публичност, през второто полугодие на 2012 г. е взето решение да се публикува съобщение за набиране на оферти за банково обслужване през следващата 2013 година. „Това от своя страна доведе до откритост и възможност повече банки да предоставят оферти в условия на състезателност”, заяви кметът на Казанлък.
През август 2012 г., когато бе публикувано обявлението за набиране на оферти за обслужваща банкова институция, участниците, подали своите предложения, бяха трима: „МКБ Юнионбанк” АД, „Корпоративна търговска банка” АД и „Общинска банка” АД, като най-изгодно за управление на публичните финанси на Община Казанлък бе предложението на „Корпоративна търговска банка” АД, в резултат на което бе класирана тази банкова институция.
Сред критериите за оценяване на офертите на кандидатите бяха: касово обслужване; интернет банкиране; лихви по банкови сметки в лева и валута; ежедневно инкасо; време за обслужване на платежните нареждания; финансово състояние на банката – капиталова адекватност, балансово число, банков рейтинг; депозити и влогови продукти на служители; предоставяне на кредит (овърдрафт) на служителите на общината; предоставяне на кредити и кредитни линии до 500 000 лева, обезпечения, размер лихвен процент, такси и срокове за погасяване; мостово финансиране по Оперативни програми; методическа и практическа помощ за изработване на проекти по Оперативни програми; възможност за предоставяне на лек/ автомобили/ за служебно ползване; компютърна и размножителна техника; съпричастност към официалните празници на общината; наличие на екип,обслужвал минимум две години бюджетни и извънбюджетни сметки на общини други бюджетни предприятия.
Решението за избор на обслужваща банка по никакъв начин не е застрашило интересите на общината, тъй като съгласно чл.152 от Закона за публичните финанси: „Банките обезпечават в пълен размер наличните парични средства по всички обслужвани от тях сметки на бюджетните организации…, обезпечаването се извършва чрез блокиране на държавни ценни книжа по дълг на РБългария при БНБ и има действие на законен особен залог върху тях в полза на МФ…” и поради което няма нито един загубен лев от разплащателната сметка на община Казанлък в КТБ.
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР