Казанлък
БРАВО! Розова долина (Казанлък) влизат в „Б“ група!
Днес на пресконференция официално бе обявен новият формат на професионалния футбол в България. А и Б група вече няма да съществуват и ще бъдат заменени от Първа и Втора лига. Новите първенства ще функционират в тази си форма поне през следващите три години, като от футболния съюз увериха, че срокът ще бъде тестов за промените. Новото футболно първенство ще стартира на 30 юли.
Новият формат в най-високото ниво на българския футбол бе приет с пълно единодушие, докато за второто ниво гласуваха представителите на клубове, които имат лиценз за професионалния футбол и са сигурни в своето участие. Във Втора лига на този етап има пет вакантни места, като се очаква покана за участие да получат отборите, заели вторите места във В групите. Това дава реален шанс на Розова долина (Казанлък), както и на Калиакра (Каварна), да бъдат част от професионалния футбол.
Срещата между представителите на футболните клубове, Българския футболен съюз, както представители от компанията Хайберкюп, ангажирана с консултирането на процеса по реформа на българския футбол, продължи повече от три часа. Клубовете единодушно приеха новия формат на шампионата.
„Днес сме свидетели на исторически промени в българския футбол. Сега предстои да ги приложим на практика и да видим резултата от тях. А и Б група отиват в историята. Предстои това да бъде утвърдено от Изпълнителния комитет на БФС“, заяви заместник изпънителният директор на БФС Павел Колев
Предстои да бъдат пренаписани наредбите на футболната централа, включително Дисциплинарният и Лицензионният правилник.
„Суспендират се всички правилници на футболния съюз. Всички те ще бъдат пренаписани. Този процес вече тече и ще се случи в най-кратки срокове. В момента тече и процеса по лицензиране“, сподели по темата Павел Колев.
Друга новост, която ще бъде въведена и е приета след предложение от страна на клубовете, засяга качеството на терените. Предвижда се да бъде създадена нова комисия или специалисти по изграждане на футболни терени да бъдат „прикачени“ към настоящата Лицензионна комисия. Тяхната функция ще бъде да инспектират стадиона в период от три месеца и да изготвят доклади за моментното им състояние, включващи препоръки за подобрение и мониторинг.
Първа лига
Първа лига или бившата А група ще се състои от 14 отбора. Всичките те ще изиграят редовен сезон, състоящ се от 26 кръга. След приключване на първата част от сезона ще се премине към плейофна фаза. При нея отборите ще бъдат разделени на три групи. Първата шестица ще определи шампиона на страната. Долната осмица пък ще бъде разделена на две групи от по четири отбора. Отборите ще играят всеки срещу всеки. След приключване на тези срещи ще се изиграят полуфинали между победителите и загубилите в тези групи, които ще определят изпадащите отбори. Един отбор ще изпада директно, а останалите два, заели най-ниско класиране ще играят допълнителен бараж срещу втория и третия отбор от Втора лига.
Новият формат на Първа лига предвижда и допълнителен плейоф за Лига Европа. Тази среща ще противопостави победителят от долната група и най-ниско класирания в първата шестиа с право на участие в евротурниците.
Всеки отбор ще изиграе 36 мача, като единствено отборите, които ще участват в допълнителните плейофи за Лига Европа или изпадане, ще изиграят повече срещи.
През сезон 2016/2017 година в Първа лига ще участват Лудогорец (Разград), Левски (София), Славия (София), Берое (Стара Загора), Ботев (Пловдив), Локомотив (Пловдив), Монтана, Черно море (Варна), Пирин (Благоевград), Литекс (б.а. преименуван вече на ЦСКА), Дунав (Русе), Локомотив (Горна Оряховица), Верея (Стара Загора) и Нефтохимик (Бургас).
Втора лига
Вторият ешелон на българския футбол ще се състои от 16 отбора. Първенството ще се проведе по традиционната кръгова система – всеки срещу всеки в 30 кръга. Първият отбор ще се изкачва директно в Първа лига, докато вторият и третият в крайното класиране ще играят допълнителен плейоф с отборите, загубили баражите в Първа лига. От Втора лига ще изпадат четири отбора в аматьорския футбол, съответно толкова ще придобиват право на участие във второто ниво на професионалния футбол в България.
До момента лиценз за участие във Втора лига са получили единадесет отбора. Очаква се с решение на Изпълнителния комитет на БФС, първенството да бъде допълнено, чрез покани към вторите отбори от В групите до достигане на одобрената бройка от 16 тима.
„За целта ще бъдат поканени вторите отбори във В групите от изминалия сезон. Очаква се това да бъде одобрено на предстоящия Изпълком на БФС“, заяви още Павел Колев.
През сезон 2016/2017 година във Втора лига ще участват ОФК Поморие, ФК Созопол, Ботев (Гълъбово), ФК Банско, Оборище (Панагюрище), Пирин (Разлог), Лудогорец II (Разград), ЦСКА II, Черноморец (Балчик)(влиза от Североизточната В група), ОФК Несебър (влиза от Югоизточната В група) и Етър (Велико Търново)(влиза от Северозападната В група). Предстои да бъдат поканени вторите в крайното класиране на четирите В групи – Калиакра (Каварна) от Североизточната В група, Ботев (Враца) от Северозападната В група, Розова долина (Казанлък) от Югоизточната и Витоша (Бистрица) от Югозападната В група. Отборът на Спартак (Плевен), който “остана” в бившата вече Б група поради изваждането на Литекс (Ловеч) от елита, все още няма лиценз.
Шампионът на югозапад и носител на Купата на България ЦСКА (София) на този етап няма лиценз за участие в професионалния футбол. „Армейците“ имат срок до края на този месец да подадат нови документи в централата на БФС./zona90
Казанлък
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА В УСЛУГА НА ГРАЖДАНИТЕ НА ОБЩИНА КАЗАНЛЪК
Стефан Папукчиев и 3 други
Казанлък
26 момичета ще се борят за короната на Царица Роза
Казанлък
Близо 400 грама метамфетамин е иззет от криминалисти от РУ-Казанлък
На 23.04.2024г. полицейски служители от РУ-Казанлък, в гр. Казанлък, са извършили проверка на 49-годишен криминално проявен мъж. Намерени и иззети са 6 полиетиленови торбички съдържащи белезникави бели, кристалообразни вещества, за които изготвената експертиза установява, че са метамфетамин с общо тегло 397,66 грама.
Мъжът е бил задържан за срок до 24 часа. В РУ-Казанлък е образувано досъдебно производство по чл.354а, ал.2 от НК. Работата по случая продължаа под надзора на Окръжна прокуратура-Стара Загора.
Казанлък
Обновяват водопроводната мрежа на град Шипка с проект за 2.6 милиона лева
2 милиона и 600 хиляди лева е стойността на проекта за реконструкция и поетапна подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка, съобщи кметът Василка Панайотова. Основната част от средствата са по програма от Предприятието за управление на околната среда, отпуснати са и пари от републиканския бюджет.
По данни на Националния статистически институт от 2019 година, загубите на питейна вода в Шипка са над 43 процента. През 2015-2016 година е ремонтирана малка част от водоснабдителната мрежа, с което е прекратен и водният режим през лятото. Съоръженията обаче се нуждаят от подмяна, защото средната им възраст е 50 и над 50 години.
Заради старта на водния проект, през тази година на територията на Шипка не е предвидено възстановяване на улици. Със средства от местния бюджет ще бъде изграден тротоар, предвижда се и освежаване на пешеходните пътеки. С 50 процента по-малко са разходите за уличното осветление, след приключил проект за пълната подмяна на осветителните тела с енергоспестяващи. В ход е и програма за повишаване на пътната безопасност в рамките на град Шипка. БНР
Казанлък
Проверка в РУ-Казанлък заради скочилия от сградата мъж
Със заповед на директора на ОДМВР-Стара Загора ст. комисар Красимир Христов е започнала проверка за изясняване на факти и обстоятелства във връзка с инцидент в РУ-Казанлък. Припомянме, че вчера мъж скочи от втория етаж на сградата на Районното управление в Казанлък, в следствие на което е с опасност за живота.
Проверката е с цел да се установи дали са допуснати нарушения на служебната дисциплина от полицейски служители.
Казанлък
Черганово посреща гости на фестивала „От Лазаровден до Гергьовден
За втора година в казанлъшкото село Черганово ще се проведе националният фестивал „От Лазаровден до Гергьовден“. Организатор е местното читалище „Антон Страшимиров“ с подкрепата на Кметство Черганово и Община Казанлък.
„Тази година фестивалът ще се проведе навръх Цветница – 28 април. Освен музикалната и танцовата програма ще има и занаяти – потомствени калайджии, дърворезбари, както и кулинарна изложба“, съобщи за Радио Стара Загора секретарят на читалището в Черганово – Петър Байнов.
„Целта на фестивала е да се популяризира българския музикален и танцов фолклор, а условието е едно от изпълненията да бъде от пролетния обреден цикъл. Тричленно професионално жури с председател тракийската певица Дарина Славчева ще оценява участниците „, информира Петър Байнов.
Тази година се навършват 115 години от създаването на НЧ „Антон Страшимиров“. Подробности за честванията и за произхода на името Черганово разказа читалищният секретар:
„Читалището е основано през 1909 г. от няколко местни черганци и се е помещавало в плевня. Новата сграда е построена 1990 г. Годишнината ще отбележим през м. октомври, около Петковден, когато е празника на селото. Името Черганово произлиза от един керван селяни от съседното село Тулово, които са карали своите биволи по река Тунджа между двете села. Те са прали черги в реката. Наричали са ги „чергари“ и от там идва името Черганово“. БНР